Bank of America’nın En Çok Alım-Satım Yaptığı Hisseler 13 Haziran 2024 Bank of America’nın En Çok Alım-Satım Yaptığı Hisseler 13 Haziran 2024

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD) bugün yapmış olduğu bildiride Hollanda merkezli firmanın satın alımına ilişkin detayları paylaştı. Şirket tarafından yapılan yeni dev yatırımla birlikte CVK Madencilik çok geniş bir maden sahasına erişim kazanacak. Bugün yapılan açıklamada şirket satın alımının değeri ve sürece ilişkin detaylar da yatırımcılarla paylaşıldı.

5 MİLYAR TL YATIRIMLA SATIN ALIYOR

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CVKMD) tarafından yapılan KAP bildirisiyle birlikte şirketin Türkiye'de kurulu Aldridge Mineral Madencilik AŞ'nin hisselerinin tamamına sahip olan Hollanda merkezli Virtus Mining Ltd. hisselerinin %70'inin satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın Metallurgium Investment Limited firması ile yapıldığı açıklandı. Yapılan satın alımın 159.000.000 dolar bedelinde olduğu ayrıca belirtildi.

CVK Maden İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alımla ilgili olarak, "Şirketimiz, Cumhuriyetimizin köklü değerlerini ilke edinen, yerli ve milli üretim anlayışını gözeten, ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sağlama motivasyonu ile global ölçekte yatırımlarına devam etmektedir." ifadelerine yer verildi. Şirketin yapmış olduğu açıklama sonrasında hisselerde ani değişim meydana geldi.

CVK Madencilik tarafından yapılan yeni yatırımla birlikte Yenipazar Maden Sahası’nda bulunan zengin polimetalik maden rezervlerine erişim sağlandı. Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu 2024 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre maden sahasında bulunan toplam kaynak şu şekilde;

  • Altın: 1.211.084 ons
  • Gümüş: 40.017.230 ons
  • Bakır: 123.156 ton
  • Kurşun: 401.833 ton
  • Çinko: 585.694 ton

CVK MADENCİLİK ŞİRKETİ HAKKINDA

Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulmuş olan CVK Madencilik, konsantre ve parça kromit cevheri ile, konsantre kurşun, çinko, bakır, gümüş metal ürünlerini üreten ve tamamını kendi ihraç eden ve diğer saha çalışmalarını aralıksız sürdüren bir maden grubu olmaktadır. 2006 yılında kurulmuş olan CVK Mdencilik Türkiye'nin 4 bir yanındaki işletmeleriyle Türkiye’nin en yüksek kaliteli krom, kurşun, çinko, bakır, manyezit cevherlerini üretmeye devam etmektedir. 

CVKMD HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da CVKMD koduyla işlem gören şirketin hisseleri 17 Mayıs itibariyle 539,50 TL seviyesinde. Şirketin hisseleri aylık bazda yatırımcısına yüzde 28,00, yıllık bazda ise yüzde 283,44 oranında getiri sağladı. Şirket tarafından yapılan yeni dev yatırımlar hisselerin değer kazanmasında etkili oluyor.