Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden temettü ödemesi yapanlar yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Son dönemde en çok temettü ödeyen şirketler belli oldu. Son dönemde de hangi şirketlerin ne kadar temettü ödemesi yaptığı yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Yapılan hesaplamalara göre son 36 ayda en çok temettü ödemesi gerçekleştiren şirketler belli oldu. 

SON 36 AYDA EN ÇOK TEMETTÜ ÖDEYEN ŞİRKETLER

Son 3 yıla bakıldığında birçok şirket yıl boyunca elde ettiği karı dağıtarak şirketin güvenilirliğini ve yatırımcısını mutlu etmeyi sağladı. 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yatırımcısına temettü ödeyen şirketler yatırımcıların gözdesi haline geldi. Bu son 36 ayda temettü ödemesinde ciddi rakamlarla rekor sayıları yakalayan şirketler belli oldu. 

Son 36 ayda en fazla temettü ödemesi yapan 3 şirketin oranları şu şekilde;

Dev Holdingin En Çok Kazandıran 8 İştirak Şirketi! 5 Yılda Rekor Artış Görüldü Dev Holdingin En Çok Kazandıran 8 İştirak Şirketi! 5 Yılda Rekor Artış Görüldü

1. Doğuş Otomotiv (DOAS): %35,47

2. TürkTraktör (TTRAK): %21,21

3. Naturelgaz (NTGAZ): %20,76

Son 36 ayda en fazla temettü ödemesi yapan şirket yüzde 35,47'lik oranla Doğuş Otomotiv (DOAS) oldu. Temettü ödemesinde rekora koşan diğer bir firma ise yüzde 21,21'lik oranla TürkTraktör (TTRAK) oldu. Son sırada ise yüzde 20,76'lık oranla Naturelgaz (NTGAZ) yer aldı. 

DOAS son temettü ödemesini 19 Nisan 2024 tarihinde pay başına net 36.8182 TL olarak yapmıştı. TTRAK ise son temettü ödemesini 1 Nisan 2024 tarihinde pay başına net 56.6621 TL olarak gerçekleştirdi.

Şirketler tarafından yapılan bu temettü ödemeleri sayesinde yatırımcıların şirketlere olan yönelimi de artıyor. Son dönemde Borsa İstanbul'da BIST100 endeksinde görülmemiş rekor seviyeler görülüyor. Yabancı yatırımcıların da Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlere yatırım yapması şirketlerin daha değerli hale gelmesini sağlıyor. 

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.