2024 yılının ilk günlerinden itibaren devam eden yükseliş trendi hisse senetlerini etkilediği kadar borsadaki yatırımcıları da etkilemeye devam ediyor.

Patek Halka Arz Analiz

Borsa İstanbul'da işlem gören birçok hisse senedini yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor ve bu sayede 2023'ün son çeyreğinde yaşanan büyük hüsran bir nebze unutulmaya başlandı.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde halka arzlarda yaşanan büyük düşüşler ile pay sahiplerinin ve kamuoyunun borsaya olan ilgisi azalmıştı. Ancak son günlerde Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) tekrar aktifleşmesi ve halka arz onayları vermeye başlaması vatandaşları tekrardan Borsa İstanbul'a çekmeye başladı.

Halka Arzın 8. Tavanında 39 Milyondan Fazla Lot Alıcı Bekliyor

Pasifik Donanım ve Yazılım (PATEK) hisseleri, 13 Şubat'ta Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığından beri durdurulamıyor.

8. işlem gününde yüzde 113,86 artış gösteren hisseler, tavan fiyattan 39 milyonun üzerinde lot tavanda alıcı bekliyor.

PATEK Halka Arz Özet Bilgiler

Teknoloji şirketi, 6-7 Şubat tarihlerinde iki iş günü süren talep toplama aşamasını tamamlamıştı. Halka arz sonrası yatırımcılara en fazla 8 adet (280 TL) lot tahsis edilmişti.

Şirket, 27 milyon TL nominal değerli paylarını bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yöntemiyle 35 TL fiyatla satmıştı ve halka arzın konsorsiyum liderliğini Halk Yatırım Menkul Değerler gerçekleştirmişti.

945 milyon TL’lik halka arz büyüklüğüne ulaşan PATEK'in tahsisat oranları ise şöyle olmuştu:

- 18.900.000 Lot (%70) Yurt İçi Bireysel Yatırımcı

- 8.100.000 Lot (%30) Yurt İçi Kurumsal Yatırımcı

PATEK Halka Arz Gelirinin Kullanım Yerleri

- %45 Yatırım harcamaları.

Ülkemizin Holdinginden Enerji Firması Halka Arzı! 56 Milyon Lot Yatırımcı İle Buluşacak Ülkemizin Holdinginden Enerji Firması Halka Arzı! 56 Milyon Lot Yatırımcı İle Buluşacak

- %35 Ar-Ge yeni ürün yatırımları.

- %20 İşletme sermayesi.

PATEK Günlerdir Tavan Serisine Devam Ediyor

13 Şubat günü Borsa İstanbul'da işleme başlayan teknoloji şirketi PATEK'in hisseleri bu 8 günlük süreçte yüzde 113,86 oranında kazanç sağladı.

İlk işlem gününden bugüne kadar tavan serisini bozmayan halka arz aynı zamanda son zamanlarda yatırımcılarda yaşanan halka arz yoksunluğunu da törpülemiş oldu.

PATEK halka arzında 8 adet (280 TL) lot dağıtımı yapılan yatırımcılar bugün itibariyle 319,77 TL kazanç sağladı.

2 İşlem günü daha tavan fiyattan kapanış yaparsa PATEK'in olası kazanç tablosu aşağıdaki gibi olacaktır.

(Lot sayısı 8 (280 TL) olarak hesaplanmıştır)

Patek Halka Arz Kazanc Tablosu

PATEK Halka Arz Tavanda Alıcı Bekleyen Lot Sayısı

22 Şubat Perşembe günü, saat 16.25 itibariyle PATEK hisselerinde tavanda alıcı bekleyen lot sayısı ise 39.937.365 olarak kaydediliyor.

Patek Halka Arz Tavanda Alici Bekleyen Lot Sayisi

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.