Arçelik A.Ş (ARCLK)  2024 yılı ilk çeyrek bilançosunu Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı bildiriyle paylaştı. Şirket tarafından yayınlanan finansal raporla birlikte firmanın senenin ilk çeyreğinde elde ettiği kar, borç ve diğer detaylar belli oldu. 

5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak 5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak

Arçelik Hakkında

1955'te kurulan Arçelik, günümüzde dünyada ve Türkiye'de en büyük beyaz eşya şirketlerinden biri olmakta. Şuanda 55.000 çalışanı, 22 markası 13 ülkede, 45 üretim tesisi ve 57 ülkedeki iştirakleriyle dünya pazarında faaliyetlerini sürdürüyor. Vehbi Koç ve Lütfi Doruk tarafından kurulan şirket Arçelik, Beko, Altus, Elektra Bregenz, Bloomberg, Arctic, Leisure, Flavel ve Tirolia markaları ile yerel ve uluslararası pazarlarda farklı tüketici ihtiyaçlarına yönelik üretimleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

Arçelik 2020 yılı itibarıyla 7 ülkede (Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan) 18 üretim tesisi, 11 markasıyla ((Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance)) birlikte 145'ten fazla ülkede ürün ve hizmet ağına sahip olmaktadır.

Borsa İstanbul'da da ARCLK koduyla işlem gören şirket yıllık bazda yüzde 70,16 değer kazanırken aylık bazda ise yüzde 14,42 değer kazandı. Şirket 27 Nisan itibariyle Borsa İstanbul'da 168,20 TL'den işlem görüyor.

2024 İİLK ÇEYREK BİLANÇOSU AÇIKLANDI

Arçelik tarafından açıklanan finansal verilere göre şirketin birinci çeyrekte konsolide net karı 395,1 milyon TL oldu. Şirket geçtiğimiz sene açıkladığı bilançoya göre 1,29 milyar TL kar elde etmişti. Ülkemizde lider beyaz eşya şirketlerinden biri olan Arçelik 2023 yılı birinci çeyrekte 1,07 milyar TL olarak açıkladığı net karını ise geriye dönük 1.29 milyar TL olarak düzeltti. Arçelik'in  net İşletme sermayesi 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 23,4 şeklinde gerçekleşti

Arçelik'in konsolide gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre%4,8 artış gösterirken, 1. çeyrekte FAVÖK marjı, düşmeye devam eden hammadde maliyetleri sayesinde yıllık bazda 64 baz puan artış göstererek yüzde 8,0 olduğu görüldü. 

2024 Beklentileri

Arçelik, 2024 yılında Türkiye faaliyetleri kapsamında gelirlerinin yatay seyretmesini, yurt dışı gelirlerinin ise yaklaşık %2 oranında artmasını bekliyor. Arçelik tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan Yatırımcı Sunumu raporu kapsamında, 2024'te FAVÖK marjnın yaklaşık %8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Şirket aynı yılda yatırım harcamalarının ise yaklaşık 300 milyon euro olması bekleniyor.