Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan KAP bildirisinde iki şirket için kredili işlem yasağı geldiği bildirildi. Yasaklar sonrasında hisselerde düşüş yaşandığı görüldü. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alınan tedbir ve yasak kararları piyasanın sağlıklı ilerlemesinin yanı sıra yatırımların güvenliğini de korumaya yardımcı oluyor. SPK tarafından alınan kararlar gün içerisinde KAP üzerinden yatırımcılara aktarılıyor.

Yüzleri Güldüren Halka Arz Şirketinden Yapılan Karar Duyuruldu Yüzleri Güldüren Halka Arz Şirketinden Yapılan Karar Duyuruldu

2 Hisseye Kredili İşlem Yasağı

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılan KAP bildirisinde SPK'nın kararına göre Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURVA ve IHAAS hisseleri için 28 Haziran tarihine kadar kredili işlem yasağı getirildiği bildirildi. İki şirket hissesine gelen kredili işlem yasağı sonrasında hisse fiyatlarında düşüş meydana geldi.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından BURVA hisseleri için getirilen kredili işlem yasağı sonrasında hisse fiyatlarında günlük yüzde 4,27 oranında değer kaybı meydana geldi. Şirketin hisseleri yatırımcısına yıllık bazda yüzde 321,57 oranında kazandırdı. Getirilen yasak kararı sonrasında hisse fiyatlarında yaşanan düşüşün devam edip etmeyeceği yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURVA.E ve IHAAS.E payları 29/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Kredili işlem yasağı hisse fiyatları için bazı zamanlarda olumlu sonuçlar yaratırken bazı zamanlarda ise olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir. Olumsuz yanı hissenin hacmin düşmesi ve talebin azalmasıdır.Bu ise hisse de yükselişi zorlaştırır. Olumlu yanı ise günlük kredili işlem yaparak parası olmadan işlem yapanların hisseye bulaşmamasıdır.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.