Borsa İstanbul'da son zamanlarda düşüş hali devam ederken, borsa yatırımcıları ise borsadan çıkmaya başladı. Son halka arzlarda yaşanan zararlar ile birlikte mevduatlarda yaşanan artışların da bu düşüşe etkisi olduğu uzmanlar tarafından dile getirilirken, herkesin gözü yatırımcı sayısında.

Net Karını Yüzde 100'ün Üstüne Arttıran Şirketten İhale Açıklaması Net Karını Yüzde 100'ün Üstüne Arttıran Şirketten İhale Açıklaması

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, pay senedi yatırımcı sayısında bir önceki haftaya benzer şekilde geçen hafta da düşüş yaşandı.

MKK'nın açıkladığı rakamlara göre, 31 Mayıs ile sona eren haftada pay senedi yatırımcı sayısı bir önceki haftaya göre 240 bin 916 kişi azalarak 8 milyon 578 bin 116'dan 8 milyon 337 bin 200'e geriledi.

Aynı dönemde pay senedi değeri ise 14,45 trilyon TL'den 13,95 trilyon TL'ye düşüş gösterdi.

Borsa İstanbul'da yaşanan bu düşük sayı son zamanların belki de en düşük rakamına denk gelmektedir. Borsa yatırımcılarının merakla beklediği artışların art arda gelmemesi ve mevduat hesaplarına yapılan mevcut faiz zamları sonrasında borsada hisse alım satımı yapanlarda büyük düşüşler yaşandı.