Dünya Bankası, Türk sanayisinin hava kirliliğini ve sera gazı emisyonlarını azaltmasına yönelik çalışmalar amacıyla Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ile 416 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladığını açıkladı.

Dünya Bankası Türk İmalat Sektörüne Yeşil Dönüşüm İçin 18 Milyar Dolar Ayırdı

Dünya Bankası, yaptığı açıklamada, Türk imalat sektörünün, zararlı emisyonları azaltmaya yönelik temiz teknolojiler ve süreçleri benimsemesine yardımcı olmak için uzun vadeli finansman sağlayacağını duyurdu. Bankanın bu adımı, Türkiye'nin küresel pazarda rekabet gücünü artırma ve yeşil kalkınma hedeflerine ulaşma çabalarına önemli bir katkıda bulunacak.

Dev Holdingin En Çok Kazandıran 8 İştirak Şirketi! 5 Yılda Rekor Artış Görüldü Dev Holdingin En Çok Kazandıran 8 İştirak Şirketi! 5 Yılda Rekor Artış Görüldü

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sanayi sektöründen kaynaklanan emisyonların azaltılması, Türk sanayisinin küresel pazarda rekabet gücünün artırılması açısından hayati önem taşıyor. Bu finansman, Türk üreticilerinin daha temiz üretim yöntemlerine geçmelerine ve sera gazı emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olacak" dedi.

Bu gelişme, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada duyurduğu 18 milyar dolarlık ek finansman paketinin bir parçasını oluşturuyor. Şimşek, bu kaynağın Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecinin desteklenmesi için kullanılacağını belirtmişti.

Dünya Bankası ile Türkiye arasındaki bu yeni iş birliği, yeşil ekonomiye geçiş ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik önemli bir adımdır. Bu sayede Türk sanayisi, daha temiz ve daha çevre dostu üretim yöntemlerine geçerek küresel rekabette öne geçme şansı yakalayacak.