Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN), 5 Haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, Vakıfbank Kredi Sözleşmesi Tadili ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Şirketin Balıkesir’deki Tatlıpınar Enerji Hibrit Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesi için planlanan finansmanın sağlanması amacıyla Vakıfbank ile imzalanan kredi sözleşmesi tadil edildi. 17 Nisan 2023 tarihinde imzalanan kredi sözleşmesi kapsamında, Vakıfbank tarafından Şirket’e Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen limitte bir avans kredisi sağlanması planlanmıştı.

1,3 Milyar Liralık Halka Arza Onay Geldi! 1,3 Milyar Liralık Halka Arza Onay Geldi!

Ancak, mevcut durum ve yatırımcı menfaatleri göz önünde bulundurularak, ilgili kredi sözleşmesinin kredi miktarı ve para birimi üzerinde değişiklik yapıldı. Bu kapsamda, söz konusu kredinin Türk Lirası olarak belirlenen miktarı Euro olarak güncellendi ve kredi şartları tadil edildi. Bu güncelleme, Şirketin finansman ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılamasına olanak sağlayacaktır.

KAP Açıklaması

Şirket tarafından yapılan KAP açıklamasında,

''Şirketimizin Balıkesir’de yer alan Tatlıpınar Enerji elektrik üretim Hibrit GES yatırımına ilişkin olarak; yapılması planlanan yatırıma ilişkin finansman için Vakıfbank ile 17.04.2023 tarihinde imzalanan kredi tadil kapsamında Vakıfbank tarafından Şirket’e toplamda 700.000.000 TL limitli TCMB yatırım taahhütlü avans kredisi için ön onay çıkmış ve bu husus izahnamemizde yatırımcılarımızın bilgisine sunulmuştur. Ancak, mevcut durum itibarıyla yatırımcı menfaatleri gözetilerek ilgili kredi sözleşmesine konu kredinin Türk Lirası olan para birimi Euro olarak güncellenerek, kredi şartları tadil edilmiştir. Yatırımcılarımızın bilgisine sunarız, Saygılarımızda.'' denildi.