İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran tarafından bankanın 100. yılda ki ekonomi, dijitalleşme, geleceğin bankacılığına dair de dünyanın önde gelen finans dergilerinden Euromoney ile paylaştı.

İş Bankası’nın geride bıraktığı 100 yılı ve bankanın önündeki süreci değerlendiren Aran, “Sermayemizin önemli bir bölümünü iştiraklerimize özgülemiş durumdayız. Başarılı bir bölünmenin bize hem odaklanma hem serbest sermayemizi destekleyecek halka arz fırsatları sağlayacağına inanıyoruz.

Geçen yıl sorsaydınız yalnızca önümüzdeki altı ayı öngörebildiğimi söylerdim. Şimdi ne mutlu ki; önümüzdeki üç yılı öngörebiliyoruz. Bu çok büyük bir değişim. Artık tüm risklerimizi, hedeflerimizi, kısıtlarımızı ve sorunlarımızı çok iyi biliyoruz. Bunların yönetilebilir olduklarına inanıyorum ve önümüzdeki üç yıla ilişkin öngörülerde bulunabiliyoruz” diye konuştu.

ÜÇ PLAN VAR

İş Bankası genel müdürü banka olarak her zaman iyi, orta ve kötü ihtimallere hazır olduklarını ifade ederek, “Biz her zaman üç planla ilerleriz: temel senaryo, en kötü ihtimal senaryosu ve en iyi ihtimal senaryosu. Çalışmalarımızı yürütürken bu senaryoları hiçbir zaman aklımızdan çıkarmıyoruz” sözleriyle özetledi.

GELECEKTE BANKACILIK UYGULAMASINA İHTİYAÇ OLMAYACAK

Aran yaptığı konuşmasının devamında da,  İş Bankası’nın dijitalleşme sürecini şöyle değerlendirdi:

Yatırım Bankası 2 Hisse İçin Hedef Fiyat Yükselterek 'AL' Verdi Yatırım Bankası 2 Hisse İçin Hedef Fiyat Yükselterek 'AL' Verdi

“Bizim dijital dönüşümümüz aynı zamanda müşterilerimizin de dönüşümü anlamına geliyor. Gelecekte muhtemelen ayrı bir bankacılık uygulamasına ihtiyaç duymayacağız çünkü bankacılık uygulamalarımız ticaret ve e-ticaret platformlarına gömülü şekilde, her yerde olacak.”

GetirFinans iş birliğine değinen Aran, “Önümüzdeki beş yıl içinde net işlem ücretlerimiz, komisyonlarımız ve gelirlerimiz, mobil uygulamalar gibi geleneksel bankacılık platformları yerine giderek artan şekilde bu gibi girişimlerden gelecek” diye konuştu.

ŞUBE 500 İLE SINIRLI

İş Bankası’nın geleneksel yapıdaki şube sayısının 500’le sınırlı kalmasını beklediğini belirten Aran, 

“İş Bankası, 56 şubesini tarım bankacılığı şubelerine dönüştürerek daha sürdürülebilir ve daha verimli tarım yöntemleri için teknolojiye yatırım yapmak isteyen çiftçileri hedefledi. Tarım bankacılığı, İş Bankası’nın uzmanlaşmış şubelerinin en yaygını olsa da bu şubelerin tek örneği değil. Bir şubesini turizm sektörüne, üç şubesini de girişimcilere ve start-up’lara odaklanacak şekilde dönüştüren Banka, bu stratejisini daha da geliştirmeyi planlıyor.” dedi.