150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu 150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu

SPK tarafından dün itibariyle yayınlanan haftalık bültende Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS) için bedelsiz sermaye artırımına onay verildi. Geçtiğimiz aylarda şirket tarafından SPK'ya yapılan başvuruda şirketin bedelsiz sermaye artırım kararı aldığı açıklanmıştı. Yapılan başvuru sonrasında bekleyişe giren şirkete dün SPK tarafından yayınlanan haftalık bültenle bedelsiz kararı sonuçlandı.

Bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin ödenmiş sermayelerini mevcut kaynaklarını kullanarak artırmaları işlemidir. Bu işlem, şirketlerin var olan ortaklarına bedelsiz yeni hisse senetleri vermesi şeklinde gerçekleştirilir. Şirketler, sermaye artırımı ile sermaye yapısını güçlendirebilir. Bedelsiz sermaye artırımı kararının alınması birden fazla nedene sahip olabilir. Hisse senetlerinin fiyatını daha erişilebilir bir seviyeye indirmek amacıyla bedelsiz sermaye artırımı yapılabilir.

BEDELSİZ NE ZAMAN?

Jant Sanayi ve Ticaret A.Ş. (JANTS) tarafından alınan bedelsiz sermaye artırımının önümüzdeki günlerde şirket tarafından yapılacak KAP bildirisiyle net tarihi belli olacak. Şirketin hisse sahipleri yüzde 693 bedelsiz sonrasında aynı oranda pay kazanacak. Bedelsiz öncesinde 100 lotu olan biri bedelsiz sermaye artırımı sonrasında 793 lotu olacak.

Sermaye Artırımının Detayları

  • Mevcut Sermaye: 88.245.000 TL
  • Yeni Sermaye: 700.000.000 TL
  • Bedelli Sermaye Artırımı: Uygulanmayacak
  • İç Kaynaklardan Bedelsiz Sermaye Artırımı: 611.755.000 TL
  • Bedelsiz Oranı:%693

JANTS HİSSELERİ NE DURUMDA?

25 Mayıs itibariyle 309,50 TL'den işlem gören şirket hisseleri haftalık bazda yüzde 9,07 değer kazanırken aylık bazda ise yüzde 1,75 değer kaybı yaşamış durumda. Şirketin hisseleri uzun vadeli yatırımcısına ise yıllık bazda yüzde 246,58 oranında kazanç sağladı. SPK tarafından onaylanan bedelsiz sermaye artışı sonrasında hisse fiyatlarında ani bir yükseliş meydana gelebilir.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.