Türkiye'nin önemli maden şirketleri arasında yer alan Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. taslak izahnamesini Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'ya sundu ve halka arz işlemleri resmen başladı. Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. tarafından gündeme düşen haberlere göre bireysele eşit bir şekilde dağıtılacak olan payların da 2024 yılı 2. çeyreğinde halka arz olacağı ifade edildi.

Halka arz taslak izahnamesi yayınlanan Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. şirketiyle ilgili de detaylar ve açıklamalar ilk olarak halkaarz.com.tr adresinde yer alıyor.

Maden şirketinin halka arzına, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Vakıf Yatırım menkul Değerler A.Ş. şirketi liderlik edecek.

SPK'ya başvuru yapılan izahnamede, "Ortaklığımızın mevcut ortaklarından Akfen Holding A.Ş.’ye ait 46.800.000 TL nominal değerli 46.800.000 adet D grubu pay, İlbak Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait 46.800.000 TL nominal değerli 46.800.000 adet D grubu pay ve BMA Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait 23.400.000 TL nominal değerli 23.400.000 adet D grubu pay olmak üzere toplam 117.000.0000 TL nominal değerli 117.000.000 adet D grubu payın halka arzına ilişkin izahnamedir. İzahnamenin onaylanması, izahnamede yer alan bilgilerin doğru olduğunun Kurulca tekeffülü anlamına gelmeyeceği gibi, paylara ilişkin bir tavsiye olarak da kabul edilemez. Ayrıca halka arz edilecek payların fiyatının belirlenmesinde Kurul’un herhangi bir takdir ya da onay yetkisi yoktur." ifadelerine yer verildi.

ACACİA MADEN ŞİRKETİ HAKKINDA

Özyaşar Tel (OZYSR) Halka Arz Kaç Lot Verir? OZYSR Hangi Bankalarda Var? Özyaşar Tel (OZYSR) Halka Arz Kaç Lot Verir? OZYSR Hangi Bankalarda Var?

Acacia Maden İşletmeleri, 2010 yılında Kastamonu İli Hanönü İlçesi’nde Gökırmak Bakır Madeni Projesini işletmek üzere kurulmuştur. 2011 yılında İlbak Madencilik, 2016 yılında Akfen Holding ve 2022 yılında BMA Madencilik’in katılımıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Gökırmak Maden İç ve Dış Ticaret A.Ş. 2021 yılında Ankara’da Acacia’nın yürüttüğü ihracat faaliyetlerini sürdürmek amacıyla kurulmuştur. Acacia’dan alınan bakır konsantresini ihraç ederek faaliyetlerini sürdürmekte olup Acacia’nın yüzde yüz bağlı ortaklığıdır. 

Acacia Maden İşletmeleri, konusunda uzman personeli ile uluslararası standartlarda çalışmaktadır. Acacia Maden İşletmeleri, ülkemizin doğal kaynaklarını en doğru şekilde değerlendirme hedefi ile altyapısını sürekli olarak güncellemekte, geliştirdiği çevre ile uyumlu sürdürülebilir madencilik anlayışı ile sahip olduğu rezervi JORC/UMREK standardına uygun olarak geliştirmekte ve ulusal mevzuat ile IFC/Dünya Bankası standartlarına uyumlu şekilde madencilik faaliyetlerini sürdürmektedir.