Halkbank’ın ABD’de yargılandığı Rıza Sarraf davasında önemli bir aşama olan temyiz duruşması, 28 Şubat’ta Manhattan’da gerçekleşecek.

Abd Halkbank Davasi

Halkbank’ın, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde savunma yapacağı duruşmada, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve Halkbank’ın avukatları da hazır olacak.

Duruşmada Taraflar Savunmalarını Sunacak

Duruşmada savcı ve avukatlar, mahkeme heyetine sözlü olarak iddia ve savunmalarını sunacak ve taraflar, davayla ilgili daha önce yazılı olarak sundukları iddia ve savunma dilekçelerindeki argümanlar hakkında mahkeme heyetinin sorularını cevaplayacak.

Duruşmada yer alacak mahkeme heyeti, İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Başkanı Debra Ann Livingston ve kıdemli yargıçlar Amalya L. Kearse, Jose A. Cabranes ve Joseph Blanco’dan oluşuyor.

Temyiz Duruşması 28 Şubat'ta Gerçekleşecek

Halkbank’ın, ABD’nin en üst mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü temyiz davasında mahkeme, Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) uyarınca yargılanamayacağı iddiasını reddetmişti.

Merkez Bankasında İstifa Şoku! Borsayı Nasıl Etkileyecek? Pazartesi Borsa Düşecek Mi? Merkez Bankasında İstifa Şoku! Borsayı Nasıl Etkileyecek? Pazartesi Borsa Düşecek Mi?

Ancak mahkeme, bankanın içtihat hukuku çerçevesinde yargılanmasıyla ilgili itirazını, alt mahkeme olan İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde görüşülmesine karar vermişti. İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Başkanı Debra Ann Livingston, temyiz duruşmasının tarihini, savcılığın isteği üzerine, geçen yıl 11 Aralık’tan 28 Şubat’a ertelemişti.

Halkbank Davası: Karar Öncesi Son Hamle

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve Halkbank’ın avukatları, yargıç Livingston’ın verdiği süre içinde mahkemeye yazılı iddia ve savunma dilekçelerini sunmuşlardı ve dilekçelerde, savcılık ve Halkbank’ın avukatları kendi argümanlarının yanı sıra daha önce mahkemelerin verdiği bazı emsal kararlara da atıfta bulunmuşlardı.

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.