Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası’nın mali sonuçlarını açıklamasının ardından, Bank of America’nın (BofA) hedef fiyat güncellemesi ve bunu takiben yaşanan ani değişimler, finansal düzenleyici otorite tarafından incelemeye alınan bir dizi olayı tetikledi.

Bank Of America Bofa Eregl

SPK Bülteni Açıklandı! 3 Şirkete Sürpriz Onay Geldi SPK Bülteni Açıklandı! 3 Şirkete Sürpriz Onay Geldi

Şirket, Şubat ayında yaptığı duyuruda, geçen yıl için dört milyar lira net kâr elde ettiğini bildirdi.

Ancak, bu finansal raporun yayımlanmasının hemen ardından, Bank of America’nın hedef fiyatında önemli bir düşüş yapması piyasalarda dikkat çekti.

EREGL İçin Karmaşık Hedef Fiyat Problemi

Bankanın Şubat sonunda yayınladığı analizde, Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) için belirlenen hedef fiyatın 19 liradan 17 liraya indirildiği ve getiri beklentisinin “endeks altı” olarak revize edildiği ifade edildi.

Bu revizyon, yatırımcılar nezdinde endişe yarattı. Banka, tepkiler üzerine 4 Mart’ta bir düzeltme yaparak hedef fiyatını 47 liraya yükseltti.

SPK'dan BofA'ya Yönelik Soruşturma Başlatıldı

Bu beklenmedik hedef fiyat değişiklikleri sonrasında, Sermaye Piyasası Kurulu’nun, bankanın raporunu piyasa manipülasyonu amacıyla yayımlayıp yayımlamadığını soruşturduğu öne sürüldü.

Gazeteci Dilek Güngör, konuyla ilgili yazısında, yatırımcılar için olumlu, Bank of America için ise olumsuz bir durumun söz konusu olduğunu belirtti.

Aynı yazıda, düzenleyici otoritenin, bankanın raporunun piyasaları etkileme niyeti taşıyıp taşımadığını değerlendirdiği aktarıldı.