İnfo Yatırım analistleri tarafından, BİST100 endeksinin güne dengeli bir başlangıç yapması öngörülüyor.

Info Yatirim Bist100 Analiz

Geçtiğimiz hafta, piyasaların dikkati ABD Merkez Bankası Başkanı’nın ifadelerine çevrilmişti.

Yapılan konuşmalarda bazı belirsizlikler olsa da, genel olarak, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürme konusunda aceleci olmayacağı, ancak yıl içinde bu yönde bir adım atılmasının uygun olabileceği anlaşıldı.

Enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik sıkı politikaların ardından, piyasaların merak konusu, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı oldu.

Artan İç Talep Enflasyonda Baskı Oluşturuyor

ABD’de istihdam verilerinin güçlü seyri devam ederken, bu durum iç talebin artışına yol açıyor. Artan iç talep, gerilemesi beklenen enflasyon üzerinde bir baskı unsuru oluşturuyor.

Ocak ayında ABD’de beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verileri, bu durumun bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Haziranda Faiz İndirimi Olabilir

ABD’de aylık enflasyon beklentisi yüzde 0,4 seviyesindeyken, yıllık enflasyon beklentisi Ocak ayı ile aynı düzeyde kalarak yüzde 3,1 artış bekleniyor.

Beklentilerin altında kalacak bir enflasyon verisi, Federal Rezerv’in faiz indirimlerine beklenenden daha erken başlayabileceği ihtimalini güçlendiriyor ve şu anda piyasa beklentileri Haziran ayına işaret ediyor.

TCMB Enflasyona Savaş Açtı, Fitch Kredi Notunu Yükseltti

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Bakan, Türkiye’nin ekonomi politikalarının gücünü yansıtan bu yükseltmenin, fiyat istikrarını sağlama konusundaki önceliklerinin devam ettiğini ve sağlam politikaları sürdürme ile yapısal reformları uygulama kararlılığını vurguladı.

Teknoloji Şirketi Temettü Kararını Değiştirdi! Teknoloji Şirketi Temettü Kararını Değiştirdi!

Ayrıca, döviz piyasasındaki son dalgalanmaların geçici olduğunu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini düşürme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Üç Hisse İçin Günlükte Yükseliş Bekleniyor

İnfo Yatırım'ın hisse ve VİOP günlük bülteninde yer alan verilere göre yukarıda belirtilen detaylar ışığında üç farklı hisse hakkında günlük grafikte "hareket yapması beklenen hisseler" tavsiyesinde bulunuldu.

TAVHL, TTRAK, YKBNK

Info Yatirim Gunluk Hisse Onerileri