Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şirketin kripto para alım-satım platformunun satın alındığı açıklandı. Şirket tarafından yapılan satın alma işlemi Türkiye’de yapılacak kripto para düzenlemesinin TBMM’ye gelmesine sayılı günler kala gerçekleşmesi de dikkat çekti. 

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. tarafından yapılan bildiride platformun kripto borsası olarak kullanılacağı ve Agrotech’in sahip olduğu varlıkların oluşturulan platform aracılığıyla coin ve token haline getirileceği belirtildi.

ŞİRKET KRİPTO PARA PLATFORMU ALDI

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiriyle birlikte şirketin kripto para alım-satım alanında faaliyet gösteren anonim şirketinin %82,5 oranındaki hissesinin satın alındığı bildirildi. Yapılan alımla birlikte şirketin yapay zeka(AI) projesi GPTVerse sektöründe öncü şirketlerden biri olacağını belirtti.

Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) şirketi global bir oyuncu olarak 29 trilyon dolar büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı hedeflediğini de bildirisinde yer verdi. Şirket tarafından yapılan bu duyuru sonrasında yatırımcılar şirketin hisselerini yakından takip etmeye başladı.

Şirket tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride şu ifadelere yer verildi;

"Şirketimiz, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından, emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım yapma kararı almıştır. Alanında uzman bir kuruluşun bu alanda faaliyet gösteren anonim şirketinin %82,5 oranındaki hissesinin satın alınmasına yönelik yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış ve taraflar arasında hisse devri sözleşmesi imzalanmıştır. 

Sözleşme ile birlikte Agrotech Yüksek Teknoloji, bu anonim şirket tarafından oluşturulan kripto para alım-satım platformunun sahibi olmuştur. Platform, kripto borsası olarak kullanılacak, Agrotech'in sahip olduğu varlıklar oluşturulan platform aracılığıyla coin ve token haline getirilecektir.

İlerleyen süreçte dayanak varlığı olan şirketlere ait dayanak varlıklar tokenize edilerek fonlamaya açılacak ve ikincil piyasa işlemleri platform üzerinden yapılacaktır. Aynı zamanda, şirket uzmanlaştığı tokenizasyon alanında, global kurum ve kuruluşlara, farklı dijitalleşme alanlarında da hizmet verecektir.

Son zamanlarda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ön plana çıkan ve yakın gelecekte birçok sektörde önemli bir yer edinecek olan ve dünyanın önemli kripto borsalarında işlem gören yapay zeka(AI) projesi GPTVerse ve başka birçok projenin kurucusu olan tecrübeli bir ekiple birlikte tokenizasyon odaklı bir kripto para alım-satım platformu kuracak olan Agrotech, bu platforma yapacağı yatırımın neticesinde, McKinsey'e göre (Ağustos 2023 tarihli rapor 2. Sayfa) 2030 yılında 5 trilyon USD büyüklüğe, Boston Consulting Group'a göre (Ağustos 2022 tarihli rapor 8. Sayfa) ise 16 trilyon USD büyüklüğe ulaşması beklenen tokenize edilmiş dijital menkul kıymetler sektörüne girmiş olacaktır.

Şirketimiz imzalanan sözleşme ile gerek kendi tarım arazilerini ve emlaklarını, gerekse global olarak çeşitli varlıklarını tokenize etmek isteyen tarafların ihtiyaçlarını karşılamak üzere stratejik bir yatırım kararı almıştır. 

Bu doğrultuda sahip olunan kripto para alım-satım platformu'nun tokenizasyon odaklı bir chain ve launchpad'i olacaktır. 

Bu proje ile Agrotech, global bir oyuncu olarak 29 trilyon USD büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı planlamaktadır.

Kripto para piyasası düzenlemesinin yasalaşması ile Türkiye'de lisans işlemleri başlatılacak olup, ilerleyen süreçte farklı ülkelerde yatırım ve lisans süreçlerinin başlatılması hedeflenmektedir.  

Bahse konu hisse devir işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 10 gün içerisinde sahip olunan kripto borsası, iş ve işleyiş planları ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

AGROT HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da AGROT koduyla işlem gören şirket 8 Mayıs itibariyle 31,38 TL'den işlem görüyor. Şirketin hisseleri son ayda yüzde 12,93 değer kaybı yaşadığı görülüyor. Şirketin hisseleri yatırımcısına son 6 ayda yüzde 447,64 oranında kazanç sağladığı görülüyor. Şirket tarafından alınan yeni satın alım sonrasında hisse fiyatlarının nasıl etkileneceği de yatırımcılar tarafından sıkıca takip edilmeye devam ediliyor.