Halk Yatırım, Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. (YATAS) şirketinin hisseleri için yeni analizini müşterileriyle paylaştı. Hedef fiyatı yükselterek 'AL' verdi. Yatırım bankaları Borsa İstanbul'da işlem gören birçok hisse için analizlerini yayınlayarak yatırımcılarına tavsiyelerde bulunmaya devam ediyor. Uzmanlar tarafından yapılan bu analizler yatırımcıların da ilgisini çekmeye devam ediyor. Yatırım bankaları portföyünde bulunan şirketlerin senelik olarak kar zarar durumlarını inceleyerek yeni hedef fiyatta güncellemeler gerçekleştiriyor.

GETİRİ POTANSİYELİ YÜKSELDİ

Halk Yatırım Araştırma tarafından yapılan hisse araştırması kapsamında Yataş şirketinin 2024 ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde net kar elde ettiği açıklandı. Yatırım bankası tarafından yapılan açıklamada; "TMS 29 hariç 2023 yılı net karı yıllık %2 düşüşle 503 mn TL seviyesine işaret ediyor. TMS 29 dahil 2023 net kar rakamı ise yıllık %100 artışla 700 mn TL seviyesinde gerçekleşti. TMS 29 dahil 2023 yılı net kar büyümesinde, güçlü operasyonel karlılığın yanı sıra, 1,04 mlr TL seviyesinde kaydedilen parasal kazanç etkili oldu. 2023 net kar ve FAVÖK marjlarına enflasyon muhasebesi altında ve düzeltilmemiş olarak bakıldığında, net kar marjı tarafında enflasyon muhasebesi hariç yıllık 3,0 puan düşüş görülürken, enflasyon muhasebesi dahil yıllık 2,4 puan artış söz konusu. FAVÖK marjı tarafında ise, enflasyon muhasebesi hariç yıllık 1,5 puan artış görülürken, enflasyon muhasebesi dahil yıllık 3,3 puan artış kaydedildi." ifadelerine yer verildi.

133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı 133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı

Hisse araştırması kapsamında kredi koşullarındaki sıkılaşmanın tüketici talebinde yarattığı zayıflamaya rağmen, fiyat artışları ve pazar payı kazanımları ciro büyümesini desteklediği görüldüğü belirtildi. Yapılan araştırmada Yataş'ın yeni mağaza açılışları, pazar payı kazanımları ve maliyet bazlı fiyat artışları sayesinde 2024’te güçlü ciro performansı sergilemesinin beklendiği bildirildi.

Halk Yatırım tarafından Yataş için yapılan hisse araştırması kapsamında şirketin hedef fiyatı 42,54 TL'den 50,2 TL'ye yükseltildi. Yapılan araştırmaya göre YATAS hisselerinin getiri potansiyeli önümüzdeki dönem için yüzde 36 olarak bildirildi.

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.