Borsa İstanbul A.Ş. tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride 5 şirket için tedbir ve brüt takas uygulaması başlatıldığı bildirildi. Borsa İstanbul Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bazı şirketlerde yaşanan olağan dışı durumlar nedeniyle kredili işlem yasağı gibi tedbir kararları alıyor. Alınan tedbir kararları hisselerin fiyatlarında ani değişimler meydana gelmesine neden olabiliyor.

4 HİSSE İÇİN TEDBİR KARARI

Borsa İstanbul tarafından dün borsanın kapanış yapmasıyla birlikte yapılan bildiride IHEVA, IHYAY, KNFRT ve TRILC hisselerinin 21 Haziran seans sonuna kadar kredili işlemlere kapatıldığı bildirildi. Alınan yeni tedbir kararları hisselerdeki dalgalanmaları sınırlamak ve piyasa güvenliğini sağlamak için devreye sokuldu. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IHEVA.E, IHYAY.E, KNFRT.E ve TRILC.E payları 23/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

PKART İÇİN BRÜT TAKAS UYGULAMASI

Plastikkart (#PKART.E) paylarında da benzer şekilde 23 Mayıs 2024 tarihli işlemlerden itibaren 21 Haziran 2024 tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulaması getirildi. Yapılan bu uygulama ile yatırımcıların daha dikkatli hareket etmeleri ve piyasadaki dengesizliklerin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

Yüzleri Güldüren Halka Arz Şirketinden Yapılan Karar Duyuruldu Yüzleri Güldüren Halka Arz Şirketinden Yapılan Karar Duyuruldu

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PKART.E paylarında 23/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.