Borsa İstanbul'da bayram tatili öncesi şirketlerden flaş haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak gündeme düşen habere göre de Kardemir Karabük Demir Çelik (#KRDMD) yeni liman işletmeciliği ve taşımacılık ile ilgili şirketini kurdu.

Kardemir Karabük Demir Çelik (#KRDMD), yük taşımacılığı esaslı olmak üzere, her türlü demiryolu, karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı faaliyetlerinde bulunacak 200.000.000 TL sermayeli, KARLİMTAŞ KARDEMİR Liman İşletmeciliği ve Taşımacılık A.Ş.'yi kurdu.

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

Kardemir Karabük Demir Çelik şirketi tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a yapılan bildirimde aşağıda ki ifadelere yer verildi:

"Şirketimizin yatırım planı kapsamında, yurtiçi ve yurtdışında faaliyet göstermek ve yük taşımacılığı esaslı olmak üzere, her türlü demiryolu, karayolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı ile bu amaçlara matuf olmak veya bu hususlarla ilgili olmak kaydıyla ilave faaliyetlerde bulunmak  maksadıyla şirketimizin tek ortağı olduğu, 200.000.000 TL sermayeli, KARLİMTAŞ KARDEMİR Liman İşletmeciliği ve Taşımacılık Anonim Şirketi unvanında  yeni bir şirket kurulmuştur."

Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor

Kardemir Demir Çelik şirketinin temeli 3 Nisan 1937 yılında dönem başbakanı İsmet İnönü tarafından ilk kez atılırken ilk yüksek fırın ise 9 Eylül 1939 yılında ateşlenmiş sonrasında ise 10 Eylül 1939 yılında da ilk Türk demiri de icat edilmiştir.

O dönemlerde birçok endüstriyel tesislerin proje, imalat ve montajlarının da gerçekleştiği Türkiye'de ise ‘fabrikalar kuran fabrika’ olarak tanınıyor. Şimdilerde ise Karlimtaş Kardemir Liman İşletmeciliği ve Taşımacılık Anonim Şirketi ile farklı bir alanda şirket yatırımlarını yapacak.