Borsa İstanbul'da seçim öncesi Mart ayında halka arz olan teknoloji şirketi Avrupa'nın prestijli Celtic-Next fonundan 46 milyon TL destek alacak. 

Borsada Bu Hafta En Çok Kazandıran Şirket Hisseleri Borsada Bu Hafta En Çok Kazandıran Şirket Hisseleri

Borsada halka arz olduktan sonra 11 gün boyunca tavan giden Odine Teknoloji (#ODINE), Avrupa'da prestijli bir fon olan Celtic-Next'ten teşvik alacak.

Şirketin Akıllı 6G ve (oRAN) adı verilen Açık Radyo Erişim Ağları üzerine yoğunlaşarak ileri bir Ar-Ge proje çalışması gerçekleştirileceği öğrenildi.

Bu proje de, AI olarak da bilinen yapay zeka ve ML olarak bilinen Makine Öğrenmesi gibi teknolojiler de kullanılarak sistemlerin de kendi kendilerine organize etmesi  ve yönetmesine de imkan oluşturacak çözümler için çalışmalar yapacağı öğrenildi.

Şirket, Avrupa'daki 10 paydaşla birlikte geliştirilecek proje için, Avrupa Celtic-Next Fonu'ndan 45.923.020 TL tutarındaki teşvik için TÜBİTAK'a başvuruda bulundu.

Mart 2024'te 30 TL sabit fiyatla halka arz olan Odine Teknoloji, 11 gün üst üste de tavan ardından zirvesi 85,40 TL'yi test ettikten sonra gelen satışlarla beraber de geriledi. Hissenin güncel fiyatı ise 75,35 TL olarak işlem görüyor.

Odine Teknoloji tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a yapılan açıklamada aşağıda ki ifadelere yer verildi:

"Firmamız, Avrupa Celtic-Next fonundan onay alarak pozitif etiket kazanan ve Avrupa'daki 10 paydaş ile birlikte geliştirmeyi planladığımız ileri Ar-Ge projesi, Akıllı 6G (Smart 6G) - Açık Radyo Erişim Ağları (oRAN) kapsamında, Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenmesi (ML) teknolojileri kullanılarak sistemlerin kendilerini otomatik olarak organize etmesi ve yönetmesine olanak sağlayacak bir çözüm geliştirmesi amacıyla, Avrupa Celtic-Next Fonu tarafından karşılanacak olan 45.923.019,79 TL değerindeki teşvik için TÜBİTAK başvurusu tamamlanmıştır. TÜBİTAK hakem değerlendirmesinden olumlu sonuç alınması durumunda projeye başlanması planlanmaktadır.

 Kamuoyunun bilgisine sunarız.

 Saygılarımızla,  "