Borsa İstanbul, yaptığı detaylı incelemelerin ardından, 3 farklı hisse senedi için önleyici tedbirler almaya karar verdiğini duyurdu. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, Tek-Art Turizm (#TEKTU.E), Kaplamin (#KAPLM.E) ve Diriliş Tekstil (#DIRIT.E) hisseleri belirli bir dönem için çeşitli kısıtlamalara tabi tutulacak.

Tek-Art Turizm hisseleri, 13/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 12/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilmeyecek. Kaplamin hisselerinde ise aynı tarih aralığında brüt takas uygulanacak. Diriliş Tekstil hisseleri ise 13/06/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 12/07/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Gözler Perşembe Gününde ''Bedelsiz Onayı Bekleyen Şirketler'' Gözler Perşembe Gününde ''Bedelsiz Onayı Bekleyen Şirketler''

Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi çeşitli önlemleri içermektedir. Bu tedbirler, ilgili hisse senetlerindeki olağandışı fiyat hareketlerini önlemek ve piyasanın dengesini korumak amacıyla alınmıştır. Bu önlemler, Borsa İstanbul'un piyasalarda düzeni ve güvenliği sağlama konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır.