Bakır tel sektörünün lider üreticilerinden olan Mega Metal, 30 yılı aşkın tecrübesi ile oksijensiz elektrolitik bakır tel üretimini Kayseri’de sürdürürken yeni üretim tesisi açıklamasını da Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)'a bildirdi. Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MEGMT), 18 Nisan 2024 tarihi itibariyle Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, yeni bir üretim tesisi kurma kararı aldığını duyurdu.

Şirket son dönemlerde organik büyüme stratejileri doğrultusunda da ülke geneli planladığı yeni üretim tesisini de mevcut fabrikasının yer aldığı Kayseri'de ki arazide konumlandıracak. Bu yeni tesis ile birlikte mevcut üretim kapasitesine de ek olarak 24 bin topluk yeni üretim kapasitesine de sahip olacak. Bu da ortalama 30 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçecek.

Şirketin yeni yatırımı tamamlamasıyla beraber de Mega Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin toplam üretim kapasitesinin yıllık bazda yüzde 50 artacak ve 72 bin tona ulaşacağı vurgulandı. Tüm bu gelişmeler ışığında da yıllık ciroya 250 milyon dolarlık da bir katkı sağlanması bekleniyor.

Yeni üretim tesisinin devreye alınması sonrasında da şirket tarafında ciro ve karlılığın da artması planlanıyor. Türkiye'de Aralık 2023 yılında pay başına da 28,3 TL'den borsada MEGMT koduyla arz olan şirket ise dün kapanışını 40,94 TL'den gerçekleştirdi.

5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak 5 Aracı Kurum O Market Hissesi İçin 'AL' Önerisinde Bulundu! Yatırımları Katlayacak

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamada, "Yapılacak olan bu yeni yatırımımız ile toplam kapasitemiz yıllık bazda %50 artarak 72.000 tona ulaşacak olup, yıllık ciromuza da 250 milyon dolar katkı sağlaması beklenmektedir. Yeni üretim tesisinin devreye girmesi ile Şirket Ciro ve Kârlılığının  olumlu etkilenmesi beklenmektedir." denildi.