MİA Teknoloji, önceki hafta Vitalis Teknoloji A.Ş.'nin %28,58'lik hisse satın alımı için imzalanan hisse alım sözleşmesini duyurmuştu. Ancak bugün, Vitalis'in Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren bir başka şirketi olan Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK) ile birleşme planlarıyla ilgili bir açıklama geldi. Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK), bu konuya dair bilgilendirmeyi 11 Haziran'da seans başlamadan önce Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) iletti.

Açıklamada, Vitalis'in yönetim kurulunun aldığı kararla, şirketin uzun vadeli stratejik hedefleri ve rekabet gücünü artırmak amacıyla yeni bir stratejik ortaklık kurma çabaları olduğu belirtildi. Bu doğrultuda, 40 yıllık sektör deneyimi ve önemli bir pazar payına sahip olan Borsa İstanbul'da işlem gören Link Bilgisayar ile Vitalis'in birleşme olasılığı gündeme geldi. Birleşme süreci, Sermaye Piyasası Kurulu'nun belirlediği düzenlemeler ve Türk Ticaret Kanunu gibi ilgili mevzuata uygun olarak yürütülecek. Bu süreçte, Link Bilgisayar'ın Vitalis'i devralması ve şirket değerlerinin, değişim oranlarının belirleneceği bir Uzman Kuruluş Raporu da temel alınacak. Bu rapor, 31 Aralık 2023 tarihli mali tablolara dayanarak hazırlanacak ve birleşme sürecine ışık tutacak.

KAP Açıklaması

Şirket tarafından yapılan KAP açıklamasında,

''06.06.2024 tarihli KAP bildirimiyle, Vitalis Teknoloji A.Ş.’nin (“Vitalis“) sermayesini temsil eden payların %28,58’inin Şirketimiz MİA Teknoloji AŞ tarafından satın alınması maksadıyla Hisse Alım Satım Sözleşmesi imzalandığı ve bu kapsamda gerekli kurumlara başvuruların yapılmış olduğu kamuoyuna duyurulmuştur.

Vitalis yönetim kurulunun almış olduğu kararla; yeni bir stratejik çözüm ortağı sağlanması, Vitalis’in uzun dönem stratejileri ve rekabetçi hedefleri doğrultusunda uzun vadeli nakit üretme ve kar etme potansiyelinin artırılması amacıyla, sektöründe 40 yıllık tecrübe ve önemli pazar payına sahip olan, Borsa İstanbul’da işlem gören Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Link Bilgisayar“) ile Vitalis’in, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) (II – 23.2) Sayılı Birleşme ve Bölünme Tebliğ’i, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde, 31.12.2023 tarihli mali tablolar baz alınarak hazırlanacak Uzman Kuruluş Raporunda belirlenecek şirket değerleri ve değişim oranları çerçevesinde Link Bilgisayar’ın Vitalis’i devralması yoluyla, birleşmesine ilişkin bağlayıcı olmayan görüşmeler başlatılmıştır.

Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor

Söz konusu birleşme süreçleri ile ilgili gelişmeler kamuoyuna duyurulacaktır.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.'' denildi.