Türkiye'de Ramazan Bayramı tatili sebebiyle Türkiye'de 9 günlük tatil gerçekleşecek. Borsada işlemlerin ise nasıl gerçekleşeceği sorusuyla ilgilide yatırımcıları ilgilendiren haberler geldi. Borsa İstanbul'da 9 Nisan 2024 Salı gününde öğle saatlerine kadar da işlemler devam edecek. Takas uygulamalarında da istisnai durumlar ise söz konusu olacak.

Haftaya 9 Nisan 2024 Salı günü saat 13:00 sonrasında işlemler tamamen kapanacak. Piyasalar tekrar 15 Nisan 2024 Pazartesi günü itibariyle açılacak. Uzun bayram tatili öncesinde de nakit ihtiyacını da karşılayacak olanlar için ise bugünün son gün olduğu öğrenildi.

Kağıt satışlarında ki ödemeler de iki gün sonra yatırımcıların hesaplarına geçerken, 4 Nisan 2024 tarihi itibariyle de yapılan satış işlemlerinin de tatil öncesinde hesaplara yatırılacağı belirtildi. Borsa Salı gününe kadar açık olsa da yarım günlük süre içerisinde de takas işlemi gerçekleşmeyecek. Bu sebeple de satışa sunmuş olduğu hisselerinden de ödeme bekleyenlerin takasının ise 15 Nisan'a kalmaması adına satış işlemlerinin de bugün itibariyle tamamlanması gerekebilir.

BAYRAM TATİLİNİN MALİYETİ

Yatırım Devi 1 Milyar Liralık Satış Yaptı! İşte Satış Yaptığı Hisseler Yatırım Devi 1 Milyar Liralık Satış Yaptı! İşte Satış Yaptığı Hisseler

Tasarruf sahipleri bayram sebebiyle de uzun süre kapalı olacak borsanın yerine yatırım enstrümanları arayışına girdi. Burada borsanın düşüşünün uzun sürecek bayram tatili olduğu ifadesi gelirken vergi başta olmak üzere de yeni düzenlemelerin gelmesi sonrası da pozisyon almanın borsa yatırımcılarına dair de doğru olmadığı uyarılarında da bulunulmuştu.

YARIN SATAN PAZARTESİ ÖDEMESİNİ ALACAK

Takas işlemlerinde borsada ki yatırımcı eğer bugün hisselerini satması durumunda Pazartesi günü yatırım hesaplarında yatırımını görebilecek. Eğer satış işlemleri ilk resmi gün olan Pazartesi'ye kalırsa ödeme bayram sonrasına kalacak.

Borsa İstanbul'da, yarınki işlemlerin takası 15 Nisan Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Gelecek hafta Ramazan Bayramı tatili öncesinde salı günü pay piyasaları yarım gün açık olacak.

Borsa İstanbul Pay Piyasalarında işlemlerin takası "T+2"de, yani işlemin gerçekleştiği günden iki işlem günü sonrası, çalıştığı için bugün gerçekleştirilen bir hisse senedi işleminin tahsilat ve ödemesi pazartesi günü yapılacak, yarın işlem yapan yatırımcının tahsilat ve ödemeleri ise 10 gün sonraya, 15 Nisan'a kalacak.