Borsa İstanbul, yeni haftaya hafif bir artışla merhaba dedi. BIST 100 endeksi, yüzde 0,18’lik bir yükselişle 8.844,50 seviyesinden işleme açıldı.

Borsa Tedbiri Kalkan Hisseler

Bankaların endeksi küçük bir artış gösterirken, holding şirketleri bir miktar geriledi. Yatırım ortaklıkları en çok değer kazanan sektör olurken, spor sektörü ise en çok değer kaybeden oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü, BIST 100 endeksi yüzde 0,62’lik bir düşüşle 8.828,70 puana gerilemişti.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun aldığı kararla, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bazı hisselerde tedbirler uygulanmaya başlandı. Bu tedbirlerden DOBUR hisseleri, 18 Mart’tan itibaren bir ay süreyle emir paketi tedbirine tabi tutulacak.

Bu tedbir, piyasa emirlerinin ve limitli emirlerin kısıtlanmasını, emir iptallerinin ve değişikliklerinin yasaklanmasını içeriyor.

Tarih Verilmişti! Pay Başına ''63'' TL Temettü Yarın Hesaplara Geçiyor Tarih Verilmişti! Pay Başına ''63'' TL Temettü Yarın Hesaplara Geçiyor

MOGAN hisseleri ise aynı dönemde kredili işlemlere kapatılacak.

Önümüzdeki hafta, geçen ay tedbir uygulanan 11 hissenin tedbir süresi dolacak. Bu süreçte;

  • Bugün, AVHOL hisselerindeki kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri, ETYAT hisselerindeki kredili işlem yasağı ve diğer tedbirler sona erecek.
  • 19 Mart’ta, CEOEM hisselerindeki kredili işlem yasağı kalkacak.
  • 20 Mart’ta, DESPC, TDGYO, CMBTN hisselerindeki kredili işlem yasağı ve AVTUR hisselerindeki diğer tedbirler son bulacak.
  • 21 Mart’ta, PATEK ve VESTL hisselerindeki kredili işlem yasağı, GARFA hisselerindeki kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbiri kaldırılacak.
  • 22 Mart’ta ise, CRDFA hisselerindeki kredili işlem yasağı sona erecek.