Otomotiv sektörüne ilişkin kapsamlı bir rapor yayınlayan Halk Yatırım, Ford Otosan’ın (FROTO) hedef fiyatını artırdı.

Yabancı Yatırımcı Aralıksız Olarak O Hisselerde Alım Yapıyor! Yabancı Oranı Yüksek Olan Hisseler Yabancı Yatırımcı Aralıksız Olarak O Hisselerde Alım Yapıyor! Yabancı Oranı Yüksek Olan Hisseler

Halk Yatirim Hisse Hedef Fiyatlar

Aracı kurum, otomotiv sektörünün Türkiye sınırları içinde 2023 yılında 1.2 milyon adetlik satış hacmi ile yüzde 57 büyüdüğünü kamuoyuna duyurdu.

Halk Yatırım analistleri, 2023 yılının ilk yarısında araçlara yatırım aracı gözüyle bakılmasının, çip sorununun aşılamasının ve ertelenen talebin etkisiyle sektörün güçlü bir performans sergilediğine işaret etti. 2024 yılına da satış hacmindeki artışla başlanmasının sektör için olumlu olduğunu belirtti.

Otomotiv Şirketleri Sahip Oldukları Avantajı Kaybedecek

Otomotiv sektörünün gelecekteki performansına da değinen Halk Yatırım, araç tedarikindeki risklerin azalmasıyla otomotiv şirketlerinin fiyatlamada sahip oldukları avantajın normalleşeceğini, şirketlerin pazar paylarının önem kazanacağını ve ihracat yapan şirketlerin döviz cinsinden sözleşmelerinin talep değişikliklerine karşı daha koruyucu olacağını öngördü.

FROTO'nun Yüksek İhracat Oranı ve Döviz Kazancı Dikkat Çekiyor

Halk Yatırım, bu beklentiler doğrultusunda Ford Otosan’ın sektörde öne çıkan tek şirket olduğunu söyledi.

Ford Otomotiv’in yüksek ihracat oranı ve döviz gelirli yapısı sayesinde iç pazarın daralmasından en az zarar görecek şirket olduğunu aktardı. Bu yüzden FROTO’nun 2024 yılında diğer otomotiv şirketlerine göre fark yaratabileceğine dikkat çekti.

Otomotiv Sektörü İçin "AL" Tavsiyeleri Devam Ediyor

Halk Yatırım, otomotiv sektöründeki tüm şirketler için AL önerisini korudu. Tofaş Türk (TOASO) için 12 aylık hedef fiyatını 365,80 liradan 361,80 liraya, Doğuş Oto (DOAS) için de 372,70 liradan 362,10 liraya düşürdü.

Halk Yatırım, Ford Otosan’ın iç ve dış pazarlardaki konumlanmasının katkısıyla güçlü finansal sonuçlar açıkladığını ve yüzde 50’lik getiri potansiyeli olduğunu belirtti. Hisseler TSİ 15.31 itibarıyla yüzde 0,29 artışla 1.027 liradan işlem görüyor. 

 FROTO için 12 aylık hedef fiyat 1.205 liradan 1.477 TL'ye yükseltildi.

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.