SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı

Türkiye'de borsada yatırım yapan kişiler açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 146,86 puan ve yüzde 1,61 değer kazanarak 9.275,88 puana kadar yükseldi. Borsada bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettirenleri de belli oldu.

EN ÇOK KAZANDIRAN KAYBETTİREN SEKTÖRLER

Yeni haftada borsada bankacılık endeksi yüzde 3,43 ve holding endeksi yüzde 2,84 artış kaydetti.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran bankacılık olurken, tek kaybettiren ise yüzde 0,21 ile sigorta oldu.

Borsa İstanbul tatil öncesi alıcılı bir seyir izlerken BIST 100 endeksi ise, günü yüzde 2,05 değer kazancı sonrası 9.129,02 puanla tamamlamayı başardı.

ABD İSTİHDAM RAPORU BEKLENİYOR

Finans analistleri, küresel pay piyasasında; ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerin, bankanın beklenenden daha az faiz indirimi yapmasına dair sözlü yönlendirmeleri sonrası da negatif bir seyir izlendiğini belirterek bugün ise gözlerin ABD tarafından açıklanacak istihdam verilerine de çevrildiğini ifade etti.

RİSK İŞTAHI AZALDI

Ülke geneli Merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin piyasaların yönü üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü aktaran analistler, dün Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin, enflasyonda daha fazla ilerleme kaydedilmediği sürece bu yıl faiz indirimlerinin gerçekleşmeyebileceği konusunda uyarmasının ardından pay piyasalarında risk iştahının azaldığını bildirdi.

DİRENÇ 9.350

Borsa için analistler, dün yurt içerisinde veri gündeminin sakin olduğu yurt dışı Almanya'da fabrika siparişleri ve Avro Bölgesinde perakende satışların yanı sıra ABD'de istihdam raporu verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.350 ve 9.400 seviyelerinin direnç, 9.200 ve 9.100 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.