Borsa İstanbul, son dönemlerde artan halka arzlarla yatırımcılar arasında popülerlik kazanıyor. Geçtiğimiz yıl, 52 halka arz ile onaylanan en yüksek halka arz yılı olurken, bu yılın daha da fazla halka arzla geçmesi bekleniyor. Onaylanan halka arzların bazıları beklentilerin üzerinde prim yaparak, yüzde yüzün üzerinde primlenmiş durumda.

Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım

Borsa İstanbul, geçtiğimiz haftalarda sert yükselişler yaşayarak 11.000 seviyesine ulaştı. Ancak son günlerde borsaya gelmesi beklenen vergilendirme söylentileri, borsayı aşağı çekti ve 10.000 seviyesinin altına gerileyerek 9.997 seviyesine indi.

Altınay Teknoloji, Mayıs ayında halka arz edilen şirketler arasında %159,40'luk bir artışla dikkat çekerek bu yıl en fazla prim yapan hisse oldu. Pasifik Teknoloji ve Alves Kablo da %100'ün üzerinde primlendi. Bu yılın ilk 5 ayında Borsa İstanbul'da onaylanan 20 halka arzın toplam büyüklüğü 44 milyar 255 milyon TL olarak kaydedildi.

2024'te halka arz edilen 12 hisse, 7 Haziran kapanış fiyatlarında yükselirken, 8 hisse açılış fiyatlarının altına indi. 3 hisse ise %100'ün üzerinde değer kazandı.

Pasifik Yazılım, Bor Şeker, Limak Doğu Anadolu Çimento, Alves Kablo, Artemis Halı, Mogan Enerji Yatırım Holding, Odine Solutions Teknoloji, IC Enterra Yenilenebilir Enerji, Altınay Teknoloji, Hareket Mühendislik, Onur Yüksek Teknoloji ve Altınkılıç Gıda hisseleri; halka arzların ardından değer kazanan hisseler arasında yer aldı.