Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ ( LMKDC) tarafından KAP'a yapılan bildiriye göre şirket yeni GES projesi kapsamında yeni sözleşmenin imzalandığını açıkladı. Yapılan sözleşmenin GES projesi nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti merkezli bir kredi kuruluşuyla yapıldığı belirtiliyor. Şirket tarafından yapılan anlaşma sonrasında şirketin hisse fiyatlarında da gözle görülür değişim yaşandı.

7 MİLYON DOLARLIK SÖZLEŞME İMZALANDI

Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ ( LMKDC) tarafından yapılan KAP açıklamasında Ergani ve Urfa tesislerinde sürdürülebilir enerji üretimine destek vermek ve verimliliği artırmak amacıyla GES kurulması konusunda Sinoma Overseas Development Co. Ltd.  şirketi ile anlaşmanın sağlanarak sözleşmenin imzalandığı belirtildi. Şirket ile yapılan bildiriye göre Çin Merkezli kredi kurumu ile yapılan anlaşma 7.086.491,65 ABD doları değerinde olmakta. 

Şirket tarafından Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı SPK'dan O 4 Hisseye Tedbir ve Yasak Kararı

"Şirketimiz tarafından, Ergani ve Urfa tesislerimizde sürdürülebilir enerji üretimine destek olarak doğayı korumak, verimliliği arttırmak ve üretim tesislerimizdeki elektrik giderlerinde tasarruf sağlamak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulması konusunda Sinoma Overseas Development Co. Ltd. ile gerekli yapım sözleşmeleri 22.04.2024 tarihinde akdedilmiş, sözleşmelere ilişkin detaylar yine aynı tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılmıştı.

Şirketimiz, yukarıda anılan ürün ve yapım hizmetlerinin tedarikinin finansmanı amacıyla, yine Sinoma Overseas Development Co. Ltd. ile 7.086.491,65 ABD doları tutarlı ve Çin Halk Cumhuriyeti merkezli bir kamu ihracat kredi kuruluşu (ECA) olan China Export & Credit Insurance Corporation destekli satıcı finansman modeli ile yapılandırılmış sözleşmeleri 29.04.2024 tarihinde imzalamıştır.

Sözleşme uyarınca gerekli onay ve ön şartların yerine getirilmesini müteakiben toplam finansman bedeli Şirketimiz tarafından, geri ödemesiz dönem sonrası, 6 aylık dönemlerde 6 eşit taksit şeklinde ödenecektir. 

Kamuoyunun bilgisine sunarız."

HİSSELER TAVAN OLDU

Yapılan anlaşma ve şirket tarafından yapılan diğer bildiriler sonrasında 30 Nisan itibariyle Borsa İstanbul'da LMKDC koduyla işlem gören hisse tavana yükseldi. Şirket hisselerinin tavan olmasıyla birlikte hisse 28,48 TL'den işlem görmeye başladı. Günlük yüzde 9,96 değer artışıyla tavan olan şirketin ilerleyen günlerde de değerini koruyup koruyamayacağı yatıırımcılar tarafından merak ediliyor. Şirketin hisseleri aylık bazda yüzde 3,85 değer kaybı yaşarken, 22 Şubat'tan bu yana yüzde 59,82 değer artışı yaşadı.