Büyük Şefler Gıda (BIGCH) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan başvuru ile 15 milyondan fazla lot satışa çıkartılacak. Detaylar belli oldu. Borsada işlem gören tipe dönüşüm hisseleri, borsada halka açık olan bir şirketin ortaklarının kurul kaydında olan ancak borsada işlem görmeyen statüdeki hisse senetlerini satışa konu edilebilmesi amacıyla yapılan başvuru işlemine denmektedir. Bu başvuru işlemi ile birlikte borsada işlem görmeyeyn hisseler satışa çıkartılabilir. 

LOT SATIŞI İÇİN BAŞVURU YAPILDI

BIGCH hissesinde toplamda 27 ortak dönüşüm başvurusu yaptı.Dönüşüm için başvuru yapılan lot miktarı ise 15.622.256 oldu. Başvurunun onaylanması sonrasında lotlar borsada işlem görebilecek.

Şirketler halka arz sürecinin ardından borsada işlem görmeye başlayan hisseler genelde halka arz sırasında satılan ve ya sermaye artırımı yoluyla yatırımcıya dağıtılan hisseler olmaktadır. Fakat şirket ortaklarında hala borsada işlem görmeyen paylar bulunabilir. Bu payların borsada satılmak istenmesi, Borsa İstanbul yönetimine borsada işlem gören paya dönüşüm başvurusu yapılmasını gerektirir.

Şirketler veya şirket ortakları, çeşitli stratejik ve finansal nedenlerle tipe dönüşüm talebinde bulunabilirler. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Şirket ortaklarının paylarını nakde dönüştürme isteği,
  • Şirket hisselerine talep yoğunluğunun artması,
  • Ortaklık yapısındaki değişiklikler,
  • SPK tarafından belirli bir süre için işlemden çekilen hisselerin yeniden alınıp satılabilir hale getirilmesi.

BIGCH HİSSELERİNDE SON DURUM

Borsa İstanbul'da 10 Mayıs 2023 tarihinde BIGCH koduyla işlem görmeye başlayan şirket hisseleri 20 Mayıs 2024 itibariyle 35,20 TL seviyesinde. Şirketin hisseleri haftalık bazda yüzde 3,41 değer artışı yaşarken aylık bazda ise 4,35 değer kaybına uğradı. Şirketin uzun vadeli yatırımcıları bir hisseden yıllık bazda yüzde 59,56 oranında kar elde etti. Bu durumun enflasyona göre düşük kalması yatırımcısını mutlu etmedi.

133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı 133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.