Borsa İstanbul'da işlem gören enerji şirketleri arasında öne çıkan Aksa Enerji (AKSEN), yurt dışındaki yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Aksa Enerji Aksen

Enerji üretimi ve satışı faaliyetlerinde bulunan enerji şirketi, Yurtiçinde ve yurtdışında işletilen doğalgaz, yakıt, hidroelektrik santralleri ve rüzgar santrali ile 1,5 gigavatın (GW) üzerinde kurulu kapasitesi mevcut.

AKSEN, Özbekistan'da İki Santralde Modernizasyon Yapacak

Söz konusu enerji devi Aksa Enerji, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptığı açıklamada ise Özbekistan'da halihazırda kurulu bulunan enerji santrallerinin modernizasyonuna ilişkin detaylardan bahsetti.

Orta Asya ülkelerinden Özbekistan'da 230 MW ve 270 MW kurulu güce sahip Taşkent B ve Buhara doğalgaz santrallerinin modernizasyonu için Finlandiya menşeili enerji çözümleri şirketi Wartsila ile sözleşme imzalayan AKSEN, yürütülecek proje kapsamında Bayern LB (Bayerische Landesbank) ile 4 Mart tarihinde kredi sözleşmesi tarihinde imzalandığını açıkladı.

Wartsila ile yürütülecek proje kapsamında, aktif faaliyet gösteren santrallerin kapasitelerinin toplam 50 MW artması planlanıyor.

Projenin, Özbekistan santrallerinden elde edilen yıllık FAVÖK katkısını 2025 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artırması bekleniyor.

AKSEN KAP Açıklaması

AKSEN tarafından yapılan KAP açıklaması şu şekilde:

"Özbekistan'da 230 MW ve 270 MW kurulu güce sahip Taşkent B ve Buhara doğalgaz santrallerinin modernizasyonu (upgrade) için Finlandiya menşeili enerji çözümleri şirketi Wartsila ile yürütülecek proje kapsamında Bayern LB (Bayerische Landesbank) ile kredi sözleşmesi 04 Mart 2024 tarihinde imzalanmıştır. 

Wartsila ile yürütülecek proje kapsamında, emre amade kapasitenin her iki santralde toplam 50 MW artması planlanmaktadır. Projenin, Özbekistan santrallerinden elde edilen yıllık FAVÖK katkısını 2025 yılında bir önceki yıla göre %10 oranında artırması beklenmektedir."

Haftanın İlk Gününde Para Girişi En Yüksek 5 Hisse Haftanın İlk Gününde Para Girişi En Yüksek 5 Hisse

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.