Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından yapılan açıklamaya göre kurumun, Ülker Bisküvi'ye 75 milyon euro değerinde kredi sağlanacağı duyuruldu. Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ülkemizde en büyük gıda şirketlerinden biri olan Ülker Bisküvi'ye finans sağlayacağını belirtti.

KREDİ NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Ülker Bisküvi'ye sağlanacak finansman şirketin Türkiye ve Kazakistan'daki faaliyetlerini destekleyecek. Yapılan açıklamaya IFC tarafından verilecek bu kredi depreme dayanıklılığı artırmak ve iklim değişikliğine karşı gerekli önlemlerin alınması için sağlanacak. Yapılan anlaşmayla birlikte finansmanın şirkete büyük ölçüde fayda sağlaması bekleniyor. Fabrikaların depreme dayanıklılığını artırmak ve iklim değişikliği konusunda fabrikaları uygun hale getirmek şirketin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemli olmakta. 

Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor Yabancı Yatırımcı Holding Hissesini 10 Gündür Topluyor

IFC'nin sağlayacağı finanasman desteğiyle birlikte deprem riski yüksek olan İstanbul ve Kocaeli'ndeki fabrikalar için iyileştirmenin amaçlandığı belirtilirken aynı zamanda Ülker’in Kazakistan’daki yan kuruluşu olan Hamle fabrikasının verimliliğini ve güvenlik standartlarını iyileştirmesi hedefleniyor. Verilen krediyle bilrikte bu hedeflerin yanı sıra şirketin çevresel ve sosyal politika iyileştirilmesi sağlanacak. Ülker Bisküvi CEO’su Mete Buyurgan tarafından yapılan açıklamada y yapılan bu finansman anlaşmasının şirketin sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşmasında büyük önem yaşıdığını belirtti.

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer yaptığı açıklamada; “Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek ve istihdam yaratmak, özellikle geçen yıl yaşanan yıkıcı depremlerin ardından, hem Türkiye hem de Kazakistan’da IFC için bir önceliktir” ifadelerini kullandı.

Yapılan kredi duyurusunun ortası itibariyle Ülker Bisküvi hisselerinde son günlerde olduğu gibi düşüş yaşanmaya devam ediyor. Ülker Bisküvi (ULKER) günlük bazda yüzde 2'ye yakın düşüş kaydederken hisse son olarak 108,90 TL'den işlem görüyor.