Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerden yabancı yatırımcılar alım ve satım işlemleri yapmaya devam ediyor. O hisse yabancılar tarafından 10 gündür satışta.

Yabancı yatırımcılar tarafından borsada işlem gören şirketlere yapılan alım ve satım işlemleri hisse fiyatlarını büyük ölçüde etikiyor. Yabancıların ülkemizdeki şirketlere yatırım yapması Türkiye ekonomisi açısından oldukça önemli olurken yatırımcılar tarafından da sıkıca takip ediliyor. 

10 GÜNDÜR YABANCI ORANI DÜŞÜYOR

İş Yatırım tarafından açıklanan günlük raporda yabancı yatırımcı tarafından sürekli satış yapılan hisseler belli oldu. Yayınlanan yeni rapora göre Tüpraş (TUPRS) hisselerinin yabancı yatırımcı oranı 10 gündür düşüşte. Bununla birlikte MAGEN hisselerinde de yabancı oranı son 9 gündür düşüş gösteriyor. TUPRS hisselerinde yaşanan bu durum hisse değerinin 23 Mayıs itibariyle günlük bazda yüzde 2,41 yaşanmasına neden oldu. Dev petrol şirketlerinden biri olan Tüpraş hisselerinin ilerleyen günlerde nasıl bir değişim yaşayacağı yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Son günlerde yabancı oranı sürekli düşen hisselerden 5'i şu şekilde;

  • Tüpraş (TUPRS): 10 gün,
  • Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MAGEN): 9 gün,
  • Türk Tuborg  (TBORG): 9 gün,
  • Dagi Yatırım Holding (DAGHL): 8 gün,
  • Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ATAGY): 7 gün.

Son günlerde yabancı oranı sürekli artan hisseler ise; VANGD:9 gün, AKYHO:7 gün, ANELE:7 gün, CUSAN:7 gün, IZFAS:7 gün olmakta. 23 Mayıs'ta İş Yatırım tarafından yayınlanan günlük raporda ise günlük bazda yabancı oranı en çok artan hisseler; DENGE:3.18 bps, SKYMD:2.66 bps, AKYHO:2.2 bps, iken, azalan hisseler ise; BRKVY:-5.48 bps, SEKUR:-3.21 bps, ERSU:-2.71 bps. olduğu görüldü.

Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.