Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) tarafından yapılan KAP bildirisine göre portföy şirketinin 3 günde AGROT hisselerinden 60 milyon lot satış gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Kasım 2023 itibariyle halka arzı gerçekleştirilen Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. kısa süre içerisinde büyük bir artışa imza atarak hisse fiyatlarını neredeyse 10 katına kadar çıkartmayı başarmıştı. Fakat son aylarda şirketin yüksek değer kaybı teknoloji şirketinin geleceğine dair soru işaretleri yaratmaya başlamıştı. Şirket yaptığı açıklamada yüklü miktarda satışın gerçekleştirildiğini bildirildi.

Hissede Büyük Satış Yaptı

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) tarafından yapılan KAP bildirisinde şiret hisselerinden Pardus Portföy Yönetimi AŞ tarafından 3 günde toplamda 60 milyon lot satışının gerçekleştirildiği bildirildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada 60.300.000 lot hisse satımı sonucunda yüzde 5 sınırının altına düşerek %0,19'a ulaştığı bildirildi.

150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu 150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu

Şirket tarafından yapılan KAP açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"Özel Durumlar Tebliği (II.-15.1)'nin sermaye yapısına ve yönetim kontrolüne ilişkin değişiklikler ile ilgili 12. maddesinin açıklama yükümlülüğü, b) bendi, "Bir kurucuya ait yatırım fonlarının doğrudan veya dolaylı olarak ihraçcının sermayesindeki payının veya toplam oy haklarının %5, %10, %15, %20, %25, %33, %50, %67 veya %95'ine ulaşması ve söz konusu oranların altına düşmesi halinde kurucu tarafından, yerine getirilir." şeklindedir. Pardus Portföy Yönetimi AŞ.nin kurucusu olduğu yatırım fonlarının portföylerindeki AGROTECH Yüksek Teknoloji ve Yatırım  AŞ hisselerinde 28/05/2024 tarihinde 60.300.000 adet lot hisse satımı gerçekleşmiş, bu işlem sonucunda Pardus Portföy Yönetimi AŞ.nin kurucusu olduğu yatırım fonlarının portföylerindeki AGROTECH Yüksek Teknoloji ve Yatırım  AŞ hisseleri % 5 sınırının altına düşerek %0,19'a ulaşmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

AGROT Hisseleri Ne Durumda?

5 TL'den halka arz edilen AGROT hisseleri yaptığı çalışmalar ve borsadaki faaliyetleriyle birlikte 47 TL'ye kadar yükselmişti. Fakat son dönemde peş peşe taban gören hisse haftalık yüzde 26,07 aylık ise yüzde 45,30 değer kaybı yaşadı. Şirketin hissedarları yıllık bazda ise bu düşüşe rağmen yüzde 196,51 oranında kazanç sağladı.