Zeray İnşaat, Türkiye’nin dört bir yanında başarıyla tamamladığı projelerin ardından, gayrimenkul yatırım ortaklığına (GYO) dönüşme yolunda önemli bir adım attı.

Zeray Insaat Halka Arz

Şirket, Sermaye Piyasa Kurulu’na (SPK) başvurarak, halka açık bir yapıya geçiş yapmayı ve böylece bireysel yatırımcılarla daha yakın bir ilişki kurmayı hedefliyor.

Zeki Zeray'dan Zeray'ın Gelecek Vizyonuna İşaretler

Zeray’ın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Zeray, şirketin kuruluşundan bu yana gösterdiği çaba ve halka olan inancın, onu Türkiye’nin önde gelen konut üreticilerinden biri yapmayı başardığını belirtti.

Zeray’ın vizyonu, 1 milyon markalı konut üretmek ve bu konutları değerli sahipleriyle buluşturmak. Zeki Zeray, şirketlerin evrimleştiğini ve geleceğe ulaşmak için daha planlı ve sistemli olmanın yanı sıra, kitlesel ve uluslararası yatırımcılarla buluşmanın önemini vurguladı. Halka arzın, şirketin şeffaf, kurumsal ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasında kilit bir rol oynayacağını ve GYO’ların evriminde öncülük edeceğini ifade etti.

Zeray’ın gücünü, konut sahibi olmuş binlerce müşterisinden aldığını ve bu güçlü ilişkinin, GYO dönüşümü sonrasında Türkiye geneline yayılacağını dile getirdi.

Zeray'dan Sektöre Yönelik İyimser Bakış

Zeray’ın tek ortağı olan Zeki Zeray, SPK denetimine giren inşaat ve gayrimenkul şirketlerinin sayısındaki artışın, sektör için olumlu etkiler yaratacağına inanıyor.

Zeray’ın, Türkiye’nin güvenli ve sağlıklı konut geleceğini, kurumsal bir yapıda yönetilen ve denetlenen inşaat şirketleri ile inşa edeceğini ve bu alanda lider olmayı hedeflediğini belirtti.

Yenilikçi Projeler ve Kazanç Paylaşımı

Zeki Zeray, bir inşaat şirketinin gücünün, projeleri kadar olduğunu ve Zeray’ın, sıra dışı projeleri hızla geliştirip portföyüne ekleyebilme yeteneğine sahip olduğunu söyledi.

GYO dönüşümüyle birlikte, şirketin portföyüne pek çok nitelikli yeni proje ekleyeceğini ve bu projelerin, şirketin marka değerini artıracağını ifade etti. Zeray, bu süreci yönetirken, hem yatırımcılara hem de konut sahiplerine kazandırarak, kazancını paylaşacağını vurguladı.

Türkiye’de markalı konut üretiminin büyük bir bölümünü TOKİ ve Emlak Konut’un gerçekleştirdiğini belirten Zeray, nitelikli geliştiricilerin sektördeki payının yüzde 1,8 civarında olduğunu ve Zeray’ın, yabancı yatırımcılara 1.500 nitelikli konut satarak, ülkenin önde gelen firmalarından biri haline geldiğini ve ciddi miktarda döviz girdisi sağladığını sözlerine ekledi.

Yiğit Akü ne zaman halka arz olacak? Yiğit Akü ne zaman halka arz olacak?

SPK'dan Alınacak Onay Sonrası Halka Arz Edilecek

Zeki Zeray, şirketinin gayrimenkul yatırım ortaklığına (GYO) dönüşümü ve 1 milyon konut üretme hedefiyle sektördeki payını artırma niyetini vurguladı.

Şirket, gayrimenkulün yanı sıra sanayi, turizm ve enerji gibi alanlarda da yatırımlar yaparak gelir kaynaklarını genişletmeyi amaçlıyor. Şimdiye dek 50’den fazla projeyi hayata geçiren firma, GYO dönüşümü için gerekli onayları aldıktan sonra halka arz edilecek ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak.

Zeki Zeray'dan Yatırımcılara Yeni Fırsatlar Sunan GYO Projesi

Zeray, bir GYO olarak şirketin farklı avantajlar sunacağını ifade etti. Gayrimenkul sahibi olmanın giderek zorlaştığı bir dönemde, gayrimenkule doğrudan yatırım yapamayan bireylerin şirket hisseleri aracılığıyla bu alana yatırım yapabileceğini belirtti.

Şirketin gayrimenkul alanındaki geniş tecrübesi ve kitlesel üretim kapasitesi sayesinde, hem alım hem de satım süreçlerinde avantaj sağlayacak bir konumda olduğunu ve bu deneyimi yatırımcılarla paylaşmayı hedeflediğini dile getirdi. GYO dönüşümünün, sermaye artırımı ve yeni yatırımlar anlamına geldiğini, elde edilen gelirin şirket içinde ve yatırım amaçlı kullanılacağını söyledi.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerine, özellikle Doğu Marmara ve Ankara’ya yatırım yapma konusunda bilgi sahibi olduklarını ve Avrupa’da, özellikle Almanya’nın Frankfurt bölgesinde, arsa alımı ve proje geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini ekledi.

Zeray, şirketin birikimini halkla paylaşma ve halkın katılımıyla üretme arzusunu vurguladı.