23 Kasım 2023 tarihinde borsada işlem görmeye başlayan Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) hisselerinde son dönemde büyük düşüş yaşanıyor. Geçtiğimiz sene  5.21 TL'den halka arz edilen Agrotech Yüksek Teknoloji'ye büyük katılım gerçekleşmişti. Şirket tarafından yapılan açıklamalar ve diğer gelişmeler sonrasında hisse fiyatlarında son günlerde hızlı bir düşüş meydana geldi.

Haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre geçtiğimiz sene 5.21 TL'den halka arz edilen AGROT hisseleri 20 Şubat tarihinde 47 liraya ulaşarak zirveye ulaştı. Şirket, "gerçek fiyat değerini yansıtmadığı için" 10 milyon lotluk geri alım programı başlattığını açıkladı. Programın başlatılmasıyla birlikte 5 TL'den halka arz edilen bir hissenin 40 TL'den geri alınacak olması büyük tepkiye yol açtı.

Otomobil Üretimi Yapacağını Duyurmuştu

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) şirketi Türkiye'nin yüzde 100 yerli üretim motor, batarya ve elektronik sistemlere sahip elektrikli araçlar üreteceğini duyurmuştu. Şirket yaptığı gösterişli toplantı ile birlikte bu üretim hakkında detayları açıklamıştı. 

Teknoloji şirketi tarafından yapılan önemli KAP bildirileriyle birlikte şirketin dev yatırımları ve ileriye dönük planlamaları hakkında bilgi veriliyordu. Fakat hissede pozisyonu olduğu belirtilen eski medya patronunun satış yaptığı bildirildi. Oyuncu son bir hafta içerisinde satışlarını yoğunlaştırırken hisse 4 gün boyunca taban fiyattan ilerledi. 

Mağdurlar Çoğaldı

Haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre çok sayıda akademisyen ve bürokrat bin lira olacak diye 40 TL seviyesinden AGROT hissesi almıştı. Hisse değer kaybetmeye devam ederken yaşanan mağduriyetlerde de artış yaşandı. Hisse son haftada sürekli taban görererek çok düşük seviyelere kadar geriledi.

Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor Borsadan Çıkış Sürüyor! Yatırımcı Borsayı Terkediyor

AGROT Hisseleri Ne Durumda?

Borsa İstanbul'da 23 Kasım 2023 tarihinde işlem göremeye başlayan ARGOT hisseleri 20 Şubat tarihinde 47 TL'ye ulaşmayı başardı. Daha sonrasında hisse fiyatlarında düşüş yaşanmaya başlarken 20 Mayıs itibariyle bu düşüş sürekli olarak yaşanmaya başladı. 5 gün içerisinde yüzde 39,09 oranında değer kaybı yaşayan hisseler 27 Mayıs'da 18,81 TL seviyesine geriledi.