Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde 2 hisseye brüt takas tedbiri ve 2 hisseye kredili işlem yasağı getirildiği duyuruldu. Piyasaların dengede kalması ve yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korumayı sağlayan Sermaye Piyasasu Kurulu, piyasayı olumsuz etkileyecek şirketler için yeni tedbir ve yasak kararları yayınlamaya devam ediyor. Toplamda 4 hisse için tedbir veya yasak kararı alındığı bildirildi.

2 HİSSEYE BRÜT TAKAS TEDBİRİ

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde DENGE ve ERSUkoduyla işlem gören hisseler için 21 Mayıs'dan itibaren 20 Haziran seans sonuna kada brüt takas terdbiri uygulanacağı bildirildi. SPK tarafından alınan bu kararla birlikte Brüt takas uygulaması kapsamında her alım satım işlemi; netleştirme olmadan, ayrı ayrı değerlendirilir. Süreç; SPK, Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin iş birliğiyle yürütülür. Uygulamanın temel amacı, piyasadaki spekülatif hareketleri ve aşırı fiyat dalgalanmalarını önlemektir. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DENGE.E ve ERSU.E paylarında 21/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir"

2 HİSSE İÇİN KREDİLİ İŞLEM YASAĞI

Borsa İstanbul'dan dün yapılan KAP bildirisinde DYOBY ve VKFYO hisseleri için kredili işlem yasağı getirildiği bildirildi. SPK tarafından alınan kararın 20 Haziran seans sonuna kadar geçerli olacağı da ayrıca bildirildi. Bugün itibariyle DYOBY ve VKFYO hisseleri kredili işlemlere konu edilemeyecek. 

Borsa İstanbul kredili işlem yasağı hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı 133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DYOBY.E ve VKFYO.E payları 21/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.