Borsa İstanbul tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildiride o hisse için kredili işlem yasağı getirildiği açıklandı. Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirileriyle birlikte SPK tarafından açıklanan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bazı hisselere kredili işlem yasağı yada tedbir işlemleri uygulanabiliyor. Getirilen bu yasak ve tedbirler piyasanın olumsuz etkilenmemesi için yapılmakta. SPK tarafından denetlenen hisselerde yaşanan dengesizlikler kısa sürede tespit edilerek hisseye tedbir yada kredili işlem yasağı getirilebiliyor. 

133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı 133 Milyon Lira Net Geliri İle Temettü Kararı Açıkladı

O TARİHE KADAR KREDİLİ İŞLEM YASAĞI

Borsa İstanbul yapmış olduğu KAP bildirisinde Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEKGY) şirketi hisselerine 14 Haziran senas sonuna kadar kredili işlem yapılamayacağını bildirdi. Şirket hisseleri son günlerde büyük düşüş yaşamaya devam ederken yatırımcılar da düşüşün ne kadar devam edeceğini merak ediyor.

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PEKGY.E payları 20/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Kredili işlem yasakları bazen olumlu bazen de olumsuz sonuçlar yaratabilmektedir.. Olumsuz yanı hissenin hacmin düşmesi ve talebin azalmasıdır. Bu ise hisse de yükselişi zorlaştırır. Olumlu yanı ise günlük kredili işlem yaparak parası olmadan işlem yapanların hisseye ulaşamamasıdır. 

PEKGY HİSSELERİ TABAN OLDU

Borsa İstanbul'da PEKGY koduyla işlem gören hisseler 17 Mayıs kapanışına göre 9,53 TL seviyesinde. Şirketin hisseleri dün günlük bazda yüzde 9,92 oranında düşüş gösterdi. Şirketin hisseleri haftalık bazda yüzde 5,65, aylık bazda ise yüzde 20,63 oranında değer artışı yaşadı. Peker Gayrimenkul hisseleri uzun vadeli yatırımcısına ise yıllık bazda sadece yüzde 55,97 oranında kazanç sağlayabildi. 

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.