Türkiye'de 3.6 milyon tüketiciye ve 5.9  milyon nüfusa  24 saat kesintisiz olarak elektrik dağıtım hizmeti GDZ Elektrik borsada halka arz olacak. 

GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketi tarafından bugün taslak izahname Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayına sunularak halka arz süreci resmen başlatılmış oldu. Şirket tarafından gelen veriler de 117 milyon 234 bin 680 adet payın satışı düşünülürken halka arz için de aracılık edecek kurum Garanti Yatırım Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş., İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş., İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve TSKB birlikte liderlik edecek.

Halka arzda satılacak payların 50 milyon 971 bin 600 adeti sermaye artırımı yapılacakken ek satış da dahil olmak üzere 66 milyon 263 bin 80 adeti ortak satış yöntemiyle satışa sunulacak.

GDZ Elektrik Halka Arz Ne Zaman?

Şirket tarafından halka arz taslak izahnamesi SPK'ya sunulurken halka açıklık oranı ise yüzde 20,91 olarak şirket paylarında da fiyat istikrarı işlemleri de planlanıyor. Onaylı izahname SPK tarafından geldikten sonra dağıtım yönteminin de belli olması planlanıyor.

Halka arza katılım sağlanabilecek banka ve aracı kurumlar da onaylı izahname ile belli olacak. Şirketin halka arzdan elde edeceği net gelirin de tamamı, mali borçluluğun azaltılması ve mevcut faaliyetlerin de finansmanda kullanılması planlanıyor. 

1,3 Milyar Liralık Halka Arza Onay Geldi! 1,3 Milyar Liralık Halka Arza Onay Geldi!

GDZ Elektrik halka arzı 2024 yılının ikinci döneminde gerçekleşmesi bekleniyor.