Yabancı yatırımcılar borsada işlem gören birçok şirket hissesinden alım yapmaya devam ediyor. Borsada yeni rekorlar yaşanırken yabancı o hisseyi 10 gündür topluyor. Yabancı yatırımcılar tarafından yapılan alımlarla birlikte bist100 endeksi 11.000 seviyesini aştı. Ülkemizdeki yatırımcılar yabancıların en çok alım yaptığı hisseleri yakından takip ediyor. İş Yatırım 21 Mayıs itibariyle yayınladığı yeni raporda yabancı yatırımcı oranı sürekli artan hisseleri yayınladı.

YABANCININ SÜREKLİ ALIM YAPTIĞI HİSSELER

İş Yatırım tarafından günlük yayınlanan verilerle birlikte yabancı yatırımcıların en çok alım yaptığı hisseler belli oldu. İş Yatırım'ın bugün yayınladığı raporda yabancı oranı 10 gündür artan hisse Kiler Holding (KLRHO) olarak belirtildi. Yabancı oranı 7 gün boyunca artan hisse ise VANGD oldu. Yabancı oranı 6 gündür sürekli artan hisseler ise AGESA, ATLAS ve HATSN oldu.

  1. Kiler Holding (KLRHO): 10 gün,
  2. Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş. (VANGD): 7 gün,
  3. Agesa Hayat Ve Emeklilik A.Ş. (AGESA): 6 gün,
  4. Atlas Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ATLAS): 6
  5.  Hat San Gemi İnşaat Bakım Onarim Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HATSN): 6

İş Yatırım tarafından yabancıların borsadaki işlemlerine göre yayınlanan analiz raporunda günlük bazda yabancı oranı en çok artan hisseler; BJKAS:4.38 bps, SKYMD:2.56 bps, IZFAS:1.72 bps olduğu görüldü. Yabancı yatırımcı oranının sürekli düşüş gösterdiği hisseler ise; ELITE:-7.2 bps, KIMMR:-2.95 bps, ETILR:-2.41 bps. oldu. 

150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu 150 Milyon Dolarlık Anlaşma Sonrasında Zirveye Koştu

Ülkemizdeki birçok yatırımcı yabancılar tarafından yapılan alımları inceleyerek yatırımlarını şekillendirebiliyor. Son dönemde borsada yaşanan sürekli artış yabancı yatırımcıların ülkemizdeki şirketlerde büyük ilgi gösterdiğinin bir yansıması olarak görülebilir. 

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Web sayfamız internet ortamında herkese açık olan bilgileri derleyerek, haberleştirir. İnternet sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmemektedir.