Oba Makarnacılık (OBAMS), bugün halka arz sürecini başlattı. Gıda şirketi geçtiğimiz günlerde bu işlem için Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK) gerekli izni almıştı. Oba Makarnacılık Yönetim Kurulu Üyesi İpek Cıncıkcı, şirketin geçmiş ve gelecek yatırımlarını, hedeflerini ve finansal durumunu kamuoyuna anlattı.

Flo Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş. Şirketi Halka Arz Olacak Flo Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş. Şirketi Halka Arz Olacak

Amerika ve İtalya'dan Sonra Türkiye Geliyor

Cıncıkcı, 2010 yılında Türkiye’nin en büyük makarna fabrikasını kurduklarını, 2017 yılında da Sakarya Hendek’te bir üretim tesisi satın aldıklarını belirtti. Türkiye’nin küresel makarna pazarında önemli bir rol oynadığını, Amerika ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada geldiğini ifade etti.

Halka Arz Geliri İle Enerji Yatırımları Yapılacak

Yönetim Kurulu Üyesi İpek Cıncıkcı, halka arzın şirket için bir dönüm noktası olduğunu, yatırımcılarla güçlü bir ilişki kuracaklarını söyledi. Halka arzdan elde edecekleri gelirin yaklaşık yarısını ürün çeşitliliği, kapasite artırımı ve enerji verimliliği için harcayacaklarını kaydetti ve halka arzın vizyonlarını gerçekleştirmek için bir fırsat olduğunu, şirketin gıda sektöründe global liderler arasına girmeyi ve yükselmeyi amaçladığını vurguladı.

Şirketin 2023/9 Cirosu 12 Milyar Lira!

Cıncıkcı, şirketin yabancı para cinsinden net pozitif olduğunu, 30 Eylül 2023 tarihinde cirosunun 12 milyar lira olduğunu ve bunun yüzde 70’inin ihracat kaynaklı olduğunu bildirdi. Nakit akışlarını iyileştireceklerini ve borç seviyelerini düşük tutarak olası fırsatlara hazır olacaklarını ekledi. Oba Makarnacılık, bugün 39,24 liradan halka arz edilmeye başlandı ve şirketin yüzde 20,1’lik kısmı halka sunuldu.

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.