Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Ufuk Yatırım ve Yönetim ile Akenerji Elektrik Üretim AŞ'ye 14 Mayıs tarihine kadar brüt takas tedbiri ile kredili işlem yasağı getirildiğini duyurdu. Bayram öncesinde yaşanılan 15 günlük işlem günlerinde 13 kez tavan yaparak yatırımcısına son iki günde yüzde 20'nin üzerinde kazanç sağlayan enerji hissesi ''Akenerji Elektrik Üretim AŞ'' şirketine 1 aylık kredili işlem yasağı getirildi.

İşlem Yasağı Yatırımcılara Duyuruldu

Borsa İstanbul'dan yapılan işlem yasağına dair açıklamalarda Akenerji için, "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKENR.E paylarında 15/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir" ifadeleri yer aldı

Lotlarınız Katlanacak! Sanayi Şirketinden Yüzde 700 Rekor Bedelsiz Kararı Lotlarınız Katlanacak! Sanayi Şirketinden Yüzde 700 Rekor Bedelsiz Kararı

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan açıklamada, Ufuk Yatırım ve Yönetim için ise "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında UFUK.E payları 15/04/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/05/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir" denildi.

Bayram Öncesi Rekor Kazanç Sağlamıştı

Borsa İstanbul'da son 1 aydır yaşanan artış ile birlikte borsada bir çok şirket kendi rekorunu tazeledi ve yatırımcılarına büyük kazançlar sağladı. En büyük kazançlar arasında yer alan Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. (AKENR) şirketi 13 kez tavan olarak yatırımcılarını heveslendirmeye devam ediyor.

Son 1 yılda, AKENR hisseleri %269,13 oranında değer kazanırken, son 6 ayda da %181,09 oranında bir artış göstererek yatırımcısına büyük kazançlar sağlamaya devam ediyor. Yazımızın devamında yer alan tabloda, bayram öncesi hafta başlangıcında yapılan 1,5 günlük değerler yer almıştı.

Hisse adı Bu hafta kapanışı Geçen hafta kapanışı Yüzdelik değişim
Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. (AKENR) 18,15 15,00 %21,00