Enerjisa Üretim ve Kontrolmatik Teknoloji tarafından Tekirdağ'da kurulacak 250 MW'lık Rüzgar Enerji Santrali ve bin MWh’lık Enerji Depolama Tesisi projelerinde de çözüm ortağı olmak üzere de iş birliğine gitti. 1 milyar dolarlık projelerin de finansmanı yurt dışı üzerinden sağlanacak. 

Enerjisa Üretim ve Kontrolmatik Teknoloji tarafından depolamlı rüzgar enerji projelerinde de güçler birleşiyor. Bu doğrultuda da iki şirket yenilenebilir enerji alanında da hayata geçirmeyi planladıkları projeler için de güçlerini birleştiriyor.

2 ŞİRKET YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEK

Bu doğrultuda da 2 şirket yenilenebilir enerji alanında da hayata geçirmeyi planladıkları projeler içinde Mutabakat Sözleşmesi imzaladı. Enerjisa Üretim Genel Merkezi’nde düzenlenen imza törenine Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan ve ilgili şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Mutabakat Sözleşmesi kapsamında, Enerjisa Üretim’in portföyünde yer alan ve gelecekte yer alması muhtemel tüm depolamalı rüzgar enerji santrallerinin elektrifikasyon, trafo merkezi ve enerji depolama sistemleri kurulumlarını Kontrolmatik Teknoloji anahtar teslim gerçekleştirecek. Kontrolmatik Teknoloji iştiraklerinden Progresiva Enerji Yatırımları’nın Tekirdağ’da kurulacak 250 MW’lık Rüzgar Enerji Santrali ve 1.000 MWh’lık Enerji Depolama Tesisi projelerinde ise Enerjisa Üretim çözüm ortağı olacak.

Yatırım Yaparken Dikkat! 5 Şirket Hissesi İçin Yasak Kararı Geldi Yatırım Yaparken Dikkat! 5 Şirket Hissesi İçin Yasak Kararı Geldi

Enerjisa Üretim’in dijital oluşumu Hollanda merkezli Senkron Energy Digital Services ise projenin dijital çözüm ortağı olarak konumlanacak.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl ve Kontrolmatik Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan’la, iş birliği süreci, finansman kaynakları, teknoloji seçimleri, dijitalleşme çalışmaları ve enerji sektörünün geleceğini konuştuk. 

İhsan Erbil Bayçöl, ”1 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip bir projeden bahsediyoruz. Enerjisa Üretim’in güçlü olduğu taraf rüzgar santralleri tarafı. Elimizde şuanda YEKA 2 yatırımlarını yapıyoruz. Sadece santrali hayata geçirmek değil santrali dijital işletebilmekte kıymetli. Biz o tarafa da yatırım yapıyoruz. Kim nerede güçlü ve nerede katma değer sağlayabilir onu listeledik. Örneğin Kontrolmatik’in 250 MW’lık rüzgar projesinin hayata geçirilmesinde Enerjisa Üreitm olarak katma değer sağlayacağız” dedi.