Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisiyle birlikte BJKAS hisseleri için kredili işlem yasağı getirildiği bildirildi. Şirket hisseleri geçtiğimiz günlerde hızlı bir yükseliş trendi yakalamış ve 5 gün boyunca tavan giderek yatırımcısını sevindirmişti. Dün itibariyle tekrar hızlı bir düşüşe geçen hisseler için karar SPK tarafından açıklandı. 

SPK tarafından alınan tedbir ve yasak kararları piyasaların daha doğru şekilde çalışabilmesi ve yatırımcının hakları korunması amacıyla yapılıyor. En büyük spor şirketlerinden biri olan BJKAS hisselerine getirilen yeni tedbir kararı hisse fiyatlarının anlık değişmesinde önemli derecede etkili oldu.

O TARİHE KADAR TEDBİR

Borsa İstanbul'dan yapılan duyuruya göre, Sermaye Piyasası Kurulu Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret (BJKAS) hissesine 21 Haziran'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi. SPK tarafından alınan karar sonrasında 22 Mayıs itibariyle hisseler tekrar yükselişe geçti ve hisse tavan oldu.

BJKAS hisseleri geçtiğimiz aylarda peşpeşe taban fiyat olurken hisse fiyatları 20,54 TL seviyesine kadar inmişti. 13 Mayıs itibariyle tekrar yükselişe geçen hisseler 5 gün boyunca tavan görerek 33,02 TL seviyesine geldi. Dün yaşanan düşüş sonrasında bugün hisseler yine tavan oldu. BJKAS hisseleri 22 Mayıs itibariyle 32,72 TL seviyesinden işlem görüyor. Yatırımcılar ilerleyen dönemlerde hisse fiyatlarında nasıl bir değişim yaşanacağını merak ediyor.

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde şu ifadelere yer verildi;

"Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BJKAS.E payları 22/05/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/06/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir."

Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından alınan tedbir kararları, sermaye piyasasında yatırımcıların haklarını korumak, piyasanın düzenli ve güvenilir bir şekilde işlemesini sağlamak ve piyasa manipülasyonlarını önlemek amacıyla uygulanır.