EREGL hisseleri, Borsa İstanbul’da artış eğilimi gösteren endeksten farklı bir seyir izledi. Şirketin hisselerinin bir kısmını ArcelorMittal’in elden çıkardığı iddia ediliyor.

Eregli Demir Celik Eregl

Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), Borsa İstanbul’da son dönemde en çok ilgi gören şirketlerden biri oldu.

7,9 Milyar Liralık Net Kar Açıkladı Ama Yetmedi

Şirket, 2023 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin mali tablolarını 22 Şubat’ta açıkladı. Şirket, son çeyrekte 7,9 milyar TL’lik net kâr elde ettiğini duyurdu.

Bu rakam piyasa beklentilerinin üzerindeydi ancak bazı analistler bunun yeterli olmadığı görüşünü dile getirdi.

EREGL'nin Hedef Fiyatları Revize Edildi

Şirketin bilançosunun ardından bazı aracı kurumlar EREGL hisseleri için hedef fiyatlarını revize etti.

Vakıf Yatırım, EREGL hisseleri için hedef fiyatını 48,44 TL’den 60 TL’ye yükseltti. Bazı kurumlar ise hedef fiyatlarında değişiklik yapmadı ve hisse için “nötr” tavsiyesini korudu.

BIST 100 endeksi, 23 Şubat’ta yüzde 0,3’lük yükselişle 9374 puana ulaştı. Ancak EREGL hisseleri bu artışa eşlik edemedi. Hisseler 21 Şubat’ta 51 TL’yi gördükten sonra 23 Şubat’ta yüzde 3,5’lik düşüşle 46,5 TL’den kapandı.

En Büyük Çelik Üreticisi ArcelorMittal Dev Satış Yaptı

EREGL hisselerindeki bu düşüşün arkasında demiryolları, metro, tramvay, hafif raylı sistem, makas imalatı ve vinç yollarına ray tedariği gibi alanlarda faaliyet gösteren ArcelorMittal’in satış yaptığı iddiası yattı.

Bloomberg News, kaynaklara dayandırdığı haberinde, dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal SA’nın, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nda sahip olduğu hisselerin yaklaşık yarısını sattığını öne sürdü. Haberde, şirketin EREGL’deki payının yüzde 2’ye gerilediği belirtildi.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak Bloomberg’e konuşan isimsiz kaynaklar, Arcelor’un Erdemir’deki hisselerini iki yerli aracı kurumla sattığını ifade etti.

Ne Erdemir’den ne de ArcelorMittal’den konuya ilişkin bir yorum geldi.

Halka Arz Şirketi Milyon Dolarlık Anlaşma İle Zirveye Koşuyor Halka Arz Şirketi Milyon Dolarlık Anlaşma İle Zirveye Koşuyor

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.