Geçtiğimiz hafta, Borsa İstanbul’da yaşanan dalgalanmalar ve Bank of America’nın (BofA) etkin rolü dikkat çekti.

Son Halka Arzların Getirisi BİST100'ün Gerisinde Kaldı Son Halka Arzların Getirisi BİST100'ün Gerisinde Kaldı

Limak Dogu Anadolu Cimento Lmkdc Halka Arz

Özellikle, piyasa sınırlarını zorlayan bir halka arz sürecinde BofA’nın büyük miktarda alım yapması göze çarptı.

Borsa İstanbul'un tamamında ise bu hafta satış eğilimi hakimdi. Yılın ilk halka arzlarından bazıları, beklenen performansı gösteremeyerek yatırımcıları şaşırttı. Bu şirketlerden biri de Limak Doğu Anadolu Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LMKDC) olarak öne çıktı.

LMKDC işlem koduyla borsada işlem gören Limak’ın hisseleri, 22 Şubat 2024’te halka açıldı ve ilk günlerdeki yüksek işlem hacmiyle piyasaları hareketlendirdi.

Başlangıçta 16,20 TL’den sunulan hisseler, on gün süren tavan fiyat serisini kırdıktan sonra büyük alımlarla karşılaştı.

BofA 100 Milyon TL'ye Yakın LMKDC Hissesi Aldı

Piyasadaki önemli alıcılar arasında BofA ve Ak Yatırım yer aldı. Geçen hafta BofA’nın müşterileri toplamda 2.803.786 lot alım gerçekleştirirken, bu işlemlerin toplam değeri 97.646.503 TL olarak gerçekleşti.

Öte yandan, Ak Yatırım’ın müşterileri tarafından yapılan toplam alım 1.130.197 lot olarak kaydedildi ve bu işlemlerin TL karşılığı 42.126.436 TL oldu.

LMKDC Hisse Son Durum

Haftalık getirisini yüzde 3’ün üzerine çıkaran LMKDC hisseleri, 41,92 TL’ye ulaştıktan sonra karşılaştığı satış baskısıyla haftayı 35,48 TL’den tamamladı.