Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım Borsada Yatırım Şirketinden 3,6 Milyarlık Dev Alım

Borsa İstanbul tarafından yapılan KAP bildirisinde 2 şirketin temettü ödemesi nedeniyle hisse fiyatlarında değişim olacağı bildirildi. Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler temettü ödemeleri ve bedelsiz sermaye artırımları sonrasında hisse fiyatlarında düzeltme yapılır. Temettü ödemesi gerçekleştiren şirketlerin temettü verimi sonrasında yapılacak ödeme kadar hisse fiyatında düşüş gerçekleşir. 

Şirketler tarafından yapılan temettü ödemeleri yatırımcıların güvenini kazanabilmek ve yatırımcı gözünden karlılığı artırmak amacıyla yapılmaktadır. Şirketler dönemlik karları üzerinden hissedarlara temettü ödemesi gerçekleştirerek yatırımcılara bu karı dağıtır. 

27 Mayıs 2024 Pazartesi itibariyle Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA) ve Migros (MGROS) temettü ödemesi gerçekleştirecek. Bu şirketler tarafından yapılan temettü ödemesi sonrasında fiyat düzeltmesi yapılacak. Geçtiğimiz günlerde şirketler tarafından yapılan duyuruya göre  Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA) net 7,0763400 TL Migros (MGROS) ise  net 6,2136078 TL temettü ödemesi gerçekleştirecek. Yapılacak bu iki temettü ödemesi sonrasında hisse fiyatlarında ödeme kadar düşüş yapılacak. Peki ödeme sonrasındaki hisse fiyatları nasıl olacak?

2 HİSSENİN FİYATINDA DÜZELTME

Borsa İstanbul A.Ş. tarafından bugün yapılan KAP bildirisinde 2 şirketin temettü ödemesi yapması nedeniyle hisse fiyatlarında değişim olacağı bildirildi. Yeni bildirime göre Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA) ve Migros (MGROS) hisse fiyatlarında düzeltme yapılacak. İşte Borsa İstanbul tarafından açıklanan detaylar;

  • CCOLA.E Pay Başına Brüt Temettü: 7,8626 TL Teorik Fiyat: 781,637 TL (Teorik fiyat, fiyat adımına yuvarlanmamıştır)
  • MGROS.E Pay Başına Brüt Temettü: 6,9040087 TL Teorik Fiyat: 458,096 TL (Teorik fiyat, fiyat adımına yuvarlanmamıştır)

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada CCOLA hisse fiyatının brüt temettü tutarında düşeceği bildirildi. Bununla birlikte aynı gün hissedarlarına temettü ödemesi gerçekleştirecek Migros (MGROS) şirketi de brüt temettü 6,9040087 TL kadar hisse fiyatında düşüş sağlandığı bildirildi.