Borsa İstanbul'un önde gelen çimento şirketlerinden Bursa Çimento (BUCIM), modernizasyon yatırımlarına ilişkin bilgilendirme yaptı. BUCIM'in 19 Ekim 2020 tarihinde yatırım kararı almıştı, şirket yaptığı KAP açıklamasında modernizasyon projesine başlandığı ve harcama bütçesi geçtiğimiz günlerde kamuoyuna ve pay sahiplerine duyurulmuştu.

Zorluklara Rağmen Yatırım Devam Ediyor

Geçen süreçte dünyada ve Türkiye’deki enflasyonist ortamdan oluşan malzeme, hizmet, yakıt, enerji maliyetlerinin beklenenin çok üzerinde artması BUCIM'in projelerini aksatsa da şirket modernizasyona yönelik çalışmalarını sürdürmüştü. 2023 yılında Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük depremler sonucunda genel anlamda kısıtlı olan ara eleman ve işçilerin yeterli sayıda bulunamayışı ve ücretlerin ciddi anlamda artması da projenin gecikmesine neden oldu. Dünya ticaretindeki hammadde ve emtia temininde oluşan sıkıntıların diğer hizmet ve çalışmaların maliyetini yükseltmesi ile projeyi sürdürülebilir ve mükemmel kılmaya yönelik çalışmaların etkisi ile 160.000.000 Euro’ya tamamlanması ve yıl sonunda bitmesi öngörülen Modernizasyon Yatırımı bütçesinin güncellenmesine karar verildi.

BUCIM KAP Açıklaması

BUCIM'in Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde: "Yönetim Kurulumuzun 15/02/2024 tarihli toplantısında 19/10/2020 tarihi itibarı ile yatırım kararı alınan Modernizasyon Yatırımı çalışmalarına başlanmış olunup; harcama bütçesi kamuoyu ile paylaşılmış idi. Geçen süreçte dünyada ve Türkiye'deki enflasyonist ortamdan oluşan malzeme, hizmet, yakıt, enerji maliyetlerinin beklenenin çok üzerinde artması, genel anlamda kısıtlı olan ara eleman ve işçilerin Şubat 2023 depremi ile yeterli sayıda bulunamayışı ve ücretlerin ciddi anlamda artması, dünya ticaretindeki hammadde ve emtia temininde oluşan sıkıntıların diğer hizmet ve çalışmaların maliyetini yükseltmesi ile projeyi sürdürülebilir ve mükemmel kılmaya yönelik çalışmaların etkisi ile 160.000.000 Euro'ya tamamlanması ve yıl sonunda bitmesi öngörülen Modernizasyon Yatırımı bütçesinin güncellenmesine karar verilmiştir."

3 Dev Şirket Yarın Temettü Ödemelerini Hesaplara Yatıracak 3 Dev Şirket Yarın Temettü Ödemelerini Hesaplara Yatıracak

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.