Borusan Birleşik Boru Fabrikaları (BRSAN) dev satışa ilişkin detaylar hakkında kamuoyunu ve pay sahiplerini bilgilendirdi. BRSAN'ın yaptığı 18 Aralık 2023 tarihli özel durum açıklamasında, üç fabrika ile üretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Bursa Gemlik Tesisleri'nde sadece altyapı ve proje kapsamında yer alan büyük çaplı boruların üretiminin gerçekleştirildiği arazi ve binaların satılmasına dair çalışmalara başlandığı kamuoyuna bildirilmişti.

Tam 66 Milyon Dolarlık Dev Satış!

22 Şubat 2024 tarihinde yapılan KAP açıklamasında ise söz konusu çalışmalar kapsamında, Gemlik'te bulunan büyük çaplı boru üretim tesisine ilişkin arazi ve binaların toplam 66.000.000 ABD Doları tutarında bedelle Borusan Grubu şirketlerinden Borçelik Çelik'e satışının bugün itibariyle tamamlandığı açıklandı. Toplam bedelin 32.500.000 dolarının işlemin tamamlandığı gün peşin olarak alındığı ancak 33.500.000 dolarının gayrimenkulün boş vaziyette teslim edilmesi için en geç tarih olarak öngörülen 15 Aralık 2024'te tahsil edileceği vurgulandı. Gemlik Tesisleri'nde satışı yapılan ilgili arazi üzerinde yer alan büyük çaplı boruların üretiminde kullanılan makine ve ekipmanların satışı veya taşınması alternatifleri üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten BRSAN, somut gelişmelerin kamuyla paylaşılacağı duyuruldu.

BRSAN KAP Açıklaması

BRSAN'ın Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yaptığı duyurunun tamamı şu şekilde:

"Şirketimizin 18 Aralık 2023 tarihli özel durum açıklamasında, 3 fabrika ile üretim faaliyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz Gemlik Tesisleri'nde, sadece altyapı ve proje iş kolu kapsamında yer alan büyük çaplı boruların üretiminin gerçekleştirildiği arazi ve binaların satılmasına dair çalışmalara başlandığı kamuya açıklanmıştır.

12,5 Milyar Liraya Çıkartılıyor! Bedelsiz İçin KAP Açıklaması Geldi 12,5 Milyar Liraya Çıkartılıyor! Bedelsiz İçin KAP Açıklaması Geldi

Söz konusu çalışmalar kapsamında, sadece Bursa İli, Gemlik İlçesi'nde bulunan büyük çaplı boru üretim tesisine ilişkin arazi ve binaların toplam 66.000.000 ABD Doları (yaklaşık 2.043.703.200 TL) bedel ile Borusan Grubu şirketlerinden Borçelik Çelik Sanayii Ticaret A.Ş'ye satışı 22 Şubat 2024 tarihinde tamamlanmıştır. Satış tutarının 32.500.000 ABD Doları (yaklaşık 1.006.369.000 TL) tutarındaki kısmı işlemin tamamlandığı gün peşin olarak alınmış olup, 33.500.000 ABD Doları (yaklaşık 1.037.334.200 TL) ise gayrimenkulün boş vaziyette teslim edilmesi için en geç tarih olarak öngörülen 15 Aralık 2024'te tahsil edilecektir. İlgili tutar teminat mektubu vasıtasıyla garanti altına alınmıştır.

Gemlik Tesisleri'nde satışı yapılan ilgili arazi üzerinde yer alan büyük çaplı boruların üretiminde kullanılan makine ve ekipmanların satışı veya taşınması alternatifleri üzerinde çalışmalarımız devam etmekte olup, somut gelişmeler kamu ile ayrıca paylaşılacaktır.

Türkiye'de üretimi uzun yıllardır devam eden ve halen Gemlik Tesisleri'mizde yer alan, endüstri, inşaat ve otomotiv segmentindeki müşterilere sunulan boru üretiminde kullanılan makine, ekipman, arazi ve binalar, ilgili satış işleminin kapsamı içinde değildir. Şirketimiz Türkiye'de Gemlik, Halkalı ve Bursa tesislerinde üretim faaliyetlerine devam edecektir."

Yasal Uyarı

Yatırım tavsiyesi değildir. İçeriğin tamamı halka açık verilerden derlenmiştir.