İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İGDAŞ'ın 10 milyar dolar değerlemeyle halka arzını planladıkları belirtildi. Detaylar belli olmaya başladı. İstanbul'un doğalgaz dağıtım şirketininin yeniden canlandırması gündeme geldi. İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural tarafından yapılan açıklama şirketin halka arzı için çalışmanın başlatıldığı haberini verdi.

İGDAŞ HALKA ARZ MI OLACAK?

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çoğunluğu elde etmesiyle birlikte İGDAŞ'ın halka arzı da dahil olmak üzere fonlama sağlama planlarında ilerlemeye imkan tanıdığı belirtildi. İGDAŞ'ın halka arz planı ilk olarak 2010 yılında faaliyete geçirilmiş fakat hayata geçirilememişti. 2022 yılında 35,8 TL milyar  TL gelir elde eden İGDAŞ'ın daha yüksek doğalgaz tarifesinin onaylanması durumunda 10 milyar dolara kadar değerleme yakalayabileceği belirtildi.

İBB Mali Hizmetler Daire Başkanı Neslihan Vural yaptığı açıklamada İGDAŞ için; “Bir finans insanı olarak özelleştirmeden yanayım. Belediyenin nihayetinde sadece belediye işlerine geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamalara bakılacak olduğunda İGDAŞ'ın ilerleyen dönemlerde halka arzı için çalışmalara başlandığı bildirildi.

İGDAŞ HALKA ARZ NE ZAMAN?

İBB Meclisi’nin halka arz izninin hala geçerli olduğunu belirten Neslihan Vural, yatırım bankalarını yetkilendirme aşamasından önce yapılması gereken bazı çalışmalar olduğunu ve bunlar arasında şirket ana sözleşmesinin yeniden düzenlenmesinin de olduğunu açıkladı. 

Onur Teknoloji (ONRYT) Halka Arz Sonuçları Açıklandı! Kişi Başına Kaç Lot Düştü? Onur Teknoloji (ONRYT) Halka Arz Sonuçları Açıklandı! Kişi Başına Kaç Lot Düştü?

İGDAŞ'ın gelecek dönemde şirketin sözleşmesinin yeniden düzenlenmesi sonrasında halka arzının gerçekleştirileceği bildirildi. Henüz İGDAŞ halka arzının ne zaman yapılacağına dair net bir ifade bulunmuyor.

Vural otopark şirketi İspark’ın, su şirketi Hamidiye’nin ve ucuz ekmek üreticisi Halk Ekmek’in de satış için potansiyel varlıklar olduğunu sözlerine ekledi. Vural İgdaş’ın halka arzının ardından sıranın İspark’a gelebileceğini, ancak bunun henüz görüşülmediğini belirtti. Vural İstanbul Büyükşehir Belediyesi için birçok yeni projenin hayata geçirilmek için hazırlık aşamasında olduğunu belirtirken “Tüm projelerimiz yeşil veya ESG bağlantılı. Bu yüzden finansman mevcut olacak” ifadelerini de sözlerine ekledi.