Ülker (ULKER), geçmiş yılın aynı çeyreğine göre net karını neredeyse iki katına çıkararak, 4. çeyrekte 1,9 milyar TL’lik bir net kar elde ettiğini bildirdi.

Ulker Hisse Analiz

Bu rakam, İş Yatırım’ın 1,3 milyar TL ve piyasa tahminlerinin 1,4 milyar TL olduğu tahminlerin oldukça üzerinde yer alıyor. Şirketin bu başarısı, operasyonel performansındaki güçlü artıştan kaynaklanıyor.

FAVÖK Yüzde 93 Arttı 3,5 Milyar TL'ye Ulaştı!

4. çeyrekte satışlar, yüzde 64’lük bir yıllık artışla 14,8 milyar TL’ye ulaşarak, hem İş Yatırım’ın hem de piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

FAVÖK ise yüzde 93’lük bir artışla 3,5 milyar TL olarak kaydedildi, bu da piyasa beklentilerinin 260 baz puan üzerinde bir FAVÖK marjı anlamına geliyor. Brüt marjdaki iyileşme, FAVÖK marjının genişlemesine katkıda bulundu.

Satış Gelirleri 46,9 Milyar TL'ye Yükseldi

Yıl genelinde, net satış gelirleri yüzde 66 artarak 46,9 milyar TL’ye yükseldi. Türkiye’deki gelirler yüzde 75, uluslararası gelirler ise %52 büyüdü. Hem yerel hem de global operasyonlarda FAVÖK marjı, brüt marjın güçlenmesiyle 300 baz puanın üzerinde bir artış gösterdi.

Ülker, önceki yılın zararından dönerek, bu yılı 2,6 milyar TL net kar ile tamamladı.

UMS-29 standardının etkisi altında, Ülker’in net karı yıllık %243 artarak 3,4 milyar TL’ye ulaştı. Gelir büyümesi yüzde 7, FAVÖK büyümesi yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Halka Arz Şirketi Yatırımlarına Devam Ediyor Halka Arz Şirketi Yatırımlarına Devam Ediyor

Şirketin bilançosundaki parasal olmayan varlık ve finansal borç miktarı göz önünde bulundurulduğunda, parasal kazanç elde etmesi bekleniyordu. Enflasyon muhasebesi altında, brüt marj ve FAVÖK marjı sırasıyla 500 ve 300 baz puan daraldı.

İş Yatırım'dan Ülkere 140 TL'lik Hedef ve "Al" Tavsiyesi!

İş Yatırım tarafından hazırlanan rapora göre, Ülker hisseleri için ‘AL’ tavsiyesi korunuyor.

Hedef fiyat 140 TL olarak belirlenirken, hisse senedi 2024 tahmini FD/FAVÖK çarpanı olan 4,3X ile uluslararası benzerlerine göre yüzde 62 iskontolu işlem görüyor.

Bu durum, hissenin yatırımcılar için cazip bir seçenek olabileceğini gösteriyor.

Ulker Hisse Son Durum